Bolesť brucha

Bolesť brucha je častým príznakom mnohých chorôb. Z tohto dôvodu je ťažko rozpoznateľné o aké ochorenie sa konkrétne jedná. K diagnóze je potrebná presná lokalizácia bolesti, spôsob bolesti a ostatné symptómy. Každá bolesť je nepríjemná, bolesť brucha dvojnásobne, pretože sa k nej pridáva často oprávnený strach z vážnych chorôb. V brušnej dutine je uložených niekoľko životne dôležitých orgánov, preto je na mieste sa s bolesťou brucha vždy obrátiť na lekára.

bolesti brucha

Veľké problémy s bolesťami brucha a zažívaním sú prekvapivo často dôsledkom autoimunitných porúch.

Druhy bolesti brucha

Bolesti brucha sú čo do intenzity a spôsobu rôzne. Dali by sa rozdeliť do niekoľkých kategórií.

Tupá bolesť brucha

Človek ich vníma skôr ako tlak, majú tendencie byť sústavné a viac než bolestivé, sú nepríjemné.

Ostrá bolesť brucha

Rôzne pichanie, kusavé a intenzívne bolesti. Väčšinou sa lokalizujú na určité miesto brucha. Môžu nastať náhle, alebo pri zanedbaní miernejších ťažkostí vzrastajú.

Kŕčovitá bolesť brucha

Zvieravé bolesti buď lokalizované alebo na väčšej ploche brucha. Človek má pocit, že je celý utiahnutý, nemôže sa narovnať a uvoľniť, všetky tieto pokusy sprevádzajú kŕče v bruchu. Môžu byť záchvatové s chvíľami úľavy.

Nadúvanie, plynatosť

Ide o nepríjemné pocity plnosti brucha, zvonku sa prejavujúce nafúknutím. Niekedy sa môžu dostaviť aj kruté kŕče, zvlášť, keď plyny neodchádza prirodzenou cestou von.

Niekedy sa bolesti brucha prelínajú a dá sa len ťažko rozpoznať o akú bolesť vlastne ide. Pre určenie choroby je však dôležitý čo nepodrobnejší popis bolesti.

Lokalizácia bolesti

Určenie miesta bolesti je tiež veľmi dôležitá informácia. Väčšinou sa miesto bolesti zhoduje s miestom uloženia chorého orgánu v dutine brušnej. Nemusí to však byť vždy pravda. Niektoré orgány majú tendenciu vystreľovať svoju bolesť na rôzne miesta v bruchu. Môže teda ísť o ochorenie, ktoré s bruchom súvisí len vzdialene. Pacienti udávajú lokalizáciu bolesti:

Uprostred nadbrušku

Môže ísť o podráždený žalúdok, žalúdočný vred (ten by smeroval viac doľava), choroba pažeráka, ale aj o cievne komplikáciu či dokonca infarkt myokardu. Tiež psychické stresy či ochorenie súvisiace s chrbticou sa môže prejavovať bolesťou v nadbrušku. Ak sú bolesti príliš intenzívna a rozprestierajú sa v celom pruhu, je nutné zavolať aj záchranku, pretože by mohlo ísť o zápal pobrušnice.

Na ľavej strane nadbrušku

Bolesť, väčšinou intenzívne pod ľavým rebrom. Môže ísť o už spomínaný žalúdočný vred alebo o akútny alebo chronický zápal sliznice brušnej, prípadne o iné komplikácie týkajúce sa pankreasu. Veľmi silné a náhlej bolesti ohlasujú akútny problém, ktorý je nutné vždy riešiť hospitalizáciou. Ide o život ohrozujúci stav.

Na pravej strane nadbrušku

Ide väčšinou o bolesť pod pravým rebrovým oblúkom, ktorú môžu vyvolať žlčníkové kamene, zápal žlčníka, dvanástnikový vred alebo pečeň. Bolesti bývajú tiež väčšinou intenzívne, niekedy záchvatové, vždy podľa intenzity ochorenia. Je nutná diagnostika a liečba u lekára, a to aj keď sú bolesti len občasné.

Bolesti okolo pupka

Môže ísť o natiahnuté brucho, ale aj o črevné ťažkosti. Ak bolesť neprestáva a hmatom je zistený nejaký výstupok, je nutné navštíviť lekára. Je dobré premasírovať brucho krúživými pohybmi, prípadne vmasírovať nejakú masť na uvoľnenie, či proti nadúvaniu.

Bolesti v ľavom podbrušku

V ľavom podbrušku sa lokalizuje väčšina bolestí spojená s črevami. U žien však môže ísť aj o zápal vaječníkov, prípadne močových ciest.

Bolesti v pravom podbrušku

Náhle a intenzívne bolesti pravého podbruška väčšinou ohlasujú zápal červovitý prívesku slepého čreva. Je vhodné ihneď vyhľadať lekársku pomoc. Chorý je takmer vždy hospitalizovaný a musí sa podrobiť chirurgickému zákroku. Tak ako na ľavej strane môže ísť u žien o zápal vaječníkov.

Bolesti v strednej časti podbruška

Ide buď o ochorenie čriev, či už akútnej gastroenteritídy (tzv. črevnú chrípku), u nej sa môžu bolesti pohybovať v rôznych častiach brucha, alebo o ochorenie hrubého čreva, prípadne konečníka. U žien môže ísť o zápal maternice alebo krčka maternice, u mužov o ochorení prostaty. V spodnej časti brucha sa bolesťou môže prejavovať aj zápal močového mechúra a močových ciest.

U niektorých chorôb súvisiacich s problémom tráviaceho traktu môžu byť bolesti sťahovavé, preskakovať z miesta na miesto, väčšinou však ide o nahromadenie toxínov a črevných plynov.

 


 

comments powered by Disqus