Žalúdočné vredy

Žalúdok je dutý orgán tráviacej sústavy. Jeho úlohou je chemické a z časti mechanické rozloženie potravy. Chemická časť procesu sa deje pomocou žalúdočnej (chlorovodíkovej) kyseliny, ktorú si žalúdok vyrába. Táto kyselina je veľmi silná (pH 1 až 2). Aby nedošlo k poškodeniu samotného žalúdka, sú jeho steny obalené špeciálnym hlienom, ktorý kyselinu udržiava iba v žalúdku. Nebezpečná situácia prichádza vtedy, keď hlien nechráni žalúdočné steny dostatočne. Potom dochádza k natravování žalúdočných stien - hovoríme o žalúdočným vredu.

Žalúdočný vred

Jedná sa o vážne zápalové ochorenie, ktoré musia liečiť odborník. Je veľa rizikových faktorov, ktoré vás do takého stavu môžu doviesť. Predovšetkým sa jedná o zlú životosprávu. Vyhnite sa dlhodobému stresu. Dodržujte harmonogram prijímania potravy. Jedzte v pokoji zdravé jedlá. Snáď najhoršie kombináciou je jesť hlavné jedlo v 5 hodín popoludní, odbiehať od stola (ak vôbec sedíte) a "obed", ktorý sa za normálnych okolností podáva v teplom stave, jesť studený.

Ďalšími rizikami sú veľmi korenené alebo vrelá jedlá. Chorobe napomáha alkohol a fajčenie. Bohužiaľ aj niektoré lieky vám žalúdočný vred môžu privodiť, pretože obsahujú látky, ktoré oslabujú žalúdočné hlien. Ohrození sú aj ľudia, ktorí prekonali operáciu žalúdka.

Príznaky žalúdočných vredov

Prvými príznakmi býva bolesť v oblasti žalúdka a to najmä po jedle. Ale sú aj takí, ktorí si choroby vôbec nevšimli, kým nenastali vážnejšie komplikácie. Klasickým prejavom je zníženie hmotnosti. Vaše telo si bolesť spojí s prísunom jedla a môže vám obmedziť chuť alebo pocit hladu. Ďalším indikátorom je krv v stolici, nevoľnosť a vracanie.

Žalúdočný vred nie je rozumné brať na ľahkú váhu. Ak by došlo k enormnému zúženiu žalúdočnej steny, mohli by sa kyseliny dostať do niektorých z vedľajších orgánov (pečeň, pankreas, ..). Aj bez pretrhnutia sa jedná o závažnú chorobu, ktorá môže končiť smrťou.

 


 

comments powered by Disqus