Amébióze

Parazitálna ochorenie, ktoré sa vyskytuje veľmi často v oblastiach kde nie je dostatočná hygiena a podmienky, na ktoré sme zvyknutí. Infekcia je spôsobená parazitom, ktorý sa nazýva Entamoeba histolytica (meňavka úplavičná). Prenos je alimentárne, cez zažívací trakt. Je jedno či užili infikovanú potravinu alebo si oblizne prsty.

Životný cyklus Meňavky úplavičné (Entamoeba histolitica)

Výskyt

Amébióze sa objavuje v oblastiach s nižšou hygienou, najmä v oblastiach Afriky, Južnej Ameriky či v niektorých oblastiach Ázie. Najčastejší výskyt tejto choroby je v rozvojových krajín ako je Mexico, Egypt, India či Vietnam. Nákaza nie je úplne ojedinelá, na svete je každý rok zaznamenaných až 50 miliónov nakazených. Slabý jedinci môžu tejto chorobe podľahnúť.

Vyskytuje sa v čreve v podobe veľmi odolných cýst, ktoré napádajú postupne celý zažívací trakt.

Prenos a inkubačná doba amébióze

Ochorenie sa môže prenášať z človeka na človeka infikovanú stolicou. Preto sa môže táto nákaza objaviť aj u ľudí, ktorí vo vyššie menovaných oblastiach neboli. Ľudia túto chorobu môžu chytiť napríklad na verejných záchodoch či pri styku s osobami, ktorí boli v oblastiach s nižšou hygienou.

Črevné améba má inkubačnú dobu 2 až 4 týždne.

Prejavy

Asymptomatický - Entamoeba dispar, častejšie sú nakazené ženy, nie je vôbec žiadny prejav. Nákaza sa diagnostikuje náhodou.

Symptomatický - Entamoeba histolytica, prejavy sú tu jasné. Nakazeného trápi úporný hnačka s prímesou krvi a hlienu. Ťažšie prejav majú tehotné ženy, seniori, deti a jedinci s oslabenou imunitou. U podvyživených jedincov môže nastať smrť z vyčerpania a dehydratácie. Môže sa objaviť perforácia čriev, abscesy v pečeni a ďalšie postihnutý iných orgánov.

Príznaky amébióze

Záleží na tom, akú časť tráviaceho traktu parazit postihne. Táto infekcia môže byť akútna, chronická, ale aj mimočrevné (napáda mozog, pečeň a pľúca).

  • 90% asymptomatický prejav
  • hnačky (veľmi ťažké, vodnaté)
  • bolesti brucha vpravo
  • perforácia čriev
  • krvácanie z konečníka
  • zväčšenie pečene

Diagnostika

  • krvné testy
  • vyšetrenie stolice (mikroskopické a kultivačné)

Pri výskyte tohto ochorenia sa robia testy tiež rodine a ľuďom v úzkom kruhu. Ak sa chystáte do oblasti s horšou hygienou je vždy dobré počítať s niektorým z nákazy a dbať na zvýšenú hygienu. Ochorenie amébióze podlieha hláseniu.

Liečba amébióze

Neliečená amébióze môže byť smrteľná. Podávajú sa špeciálne lieky priamo na tento druh parazitov, napríklad Entizol. Ďalej sa užívajú lieky s antibakteriálnym účinkom, Endiaron a širokospektrálne antibiotiká.

Liekom, ktorý účinne zaberá na toto parazitálna ochorenie je tzv. Antiparazitikum s názvom Metronidazol, užívajú sa 3x denne po dobu 10 dní. Dôležitá je veľká hydratácia a dohľade na hygienu.

Prevencia

Pri návšteve zahraničia majte vždy po ruke Endiaron ako prvá pomoc a najúčinnejší liek proti črevným parazitom.

Na toto parazitické ochorenie existuje očkovacia látka, ktorá sa odporúča pred návštevou rozvojových krajín, jedná sa o liek Metronidazol, očkovanie stojí cca 30 Sk.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus