Škrkavka detská

Škrkavka detská (Ascaris lumbricoides) je parazit patriaci do rodiny nematód. Je jedným z najčastejších parazitov a spôsobuje chorobu zvanú askarióza.

Škrkavka

Škrkavky majú zložitý životný cyklus. Najprv sa oplodnené vajíčka dostanú spoločne s trusom z hostiteľa. Vo vajíčku sa vyvíja larva, tým sa stáva vajíčko infekčné. Toto je zožraté najčastejšie kontaminovanou vodou či potravinami človekom a larva sa dostáva do žalúdka, následne do krvného obehu a pľúc, ale aj do iných orgánov - mozgu, obličiek, oka. Spoločne s vykašliavaným hľadať potom býva opäť prehltnúť a vracia sa späť do žalúdka a odtiaľ potom už takmer dospelá do črevného traktu. Škrkavky sa dožívajú 1 až 2 rokov a meria 10-30 cm.

Príznaky škrkavky

Príznaky sú dané štádiom a tiež množstvom červov. Sa škrkavkou v pľúcach sa spája zvýšená teplota, kašeľ s vykašliavaním hlienu, kde môžu byť aj stopy krvi. Býva prítomná bolesť na hrudi. Na RTG sú patrná zápalové ložiská.

Ak sú škrkavky v tráviacom ústrojenstve, prejavuje sa infekcia stratou chuti do jedla, bolesťami brucha, zvracaním. Niekedy môžu škrkavky aj upchať črevo a tento stav je potrebné riešiť chirurgicky. Okrem toho môžu vycestovať napr do pankreasu, žlčovodov, pečene, kde môžu spôsobiť zápaly či cysty a abscesy, upchatie vývodov atď  vážnou komplikáciou je tiež ruptúra ​​čreva.

Ak sa dostanú škrkavky do miazgovodov sú roznášané do lymfatických uzlín, ktoré môžu byť zväčšené, dostávajú sa aj do nosných dutín, stredného ucha, oka ai vyvolávajú chronické zápaly slizníc, poruchy rovnováhy a videnia. Ak je v mozgu môže vyvolávať epileptické záchvaty alebo poruchy vedomia.

Diagnóza

V krvnom obraze je výrazné zvýšenie eozinofilov, pri infiltrácii pľúc sú na RTG snímke viditeľná ložiska u hlístová infekcia v čreve môže byť prínosné ultrazvukové vyšetrenie. U iných lokalizácií - mozog, je vhodné napr CT či MRI. Patogén sa potom potvrdí napr zo stolice, kde sa môžu objaviť vajíčka či dospelí jedinec.

Liečba

Proti škrkavkám sa podávajú antiparazitikami napr mebendazol. Sú podávané jednorazovo, ale vhodné je tiež zvážiť opakovanie kôry po 2-3 týždňoch, aby sa vyhubili aj možní preživší parazity.

Prevencia

Umývanie s rukou, potravín, dôkladné tepelné spracovanie stravy. Dôležité je tiež odčerviť domáce zvieratá.

Autor: Drahomíra Holmannová

 


 

comments powered by Disqus