Kolika

Kolika sa vyznačuje nepríjemnou šokujúcou bolesťou v oblasti brušnej dutiny. Charakteristická svojim nástupom a priebehom celého akútneho stavu. Vzniká náhle a bolesť môže byť veľmi intenzívna. Naprieklad obličková kolika môže viesť až k bezvedomiu z bolesti.

Kolika

Akútny stav, keď je nejaký dutý orgán v brušnej dutine upchatý a prekážku nemožno nijako odstrániť. Vďaka tomu, že sa hladká svalovina zmršťuje a snaží sa prekážku nejako vypudiť, vznikajú tieto šokujúce bolesti.

Kolikovitá bolesť

Typický príznak, ktorý je prítomný pri všetkých kolík. Jedná sa o prudkú bolesť, ktorú strieda kľudové obdobie. To môže byť dlhé niekoľko minút aj hodín, záleží na postihnutie a rozsahu upchatiu.

Kolika sa môže objaviť na týchto typických miestach

Renálna kolika - príčinou je tu močový kameň, ktorý blokuje priechodnosť moči najčastejšie do močovodov. Bolesť sa nachádza v bedrovej oblasti, v podbrušku na strane, kde je postihnutá oblička. Vystreľuje do triesla.

Žlčníková kolika - príčinou je žlčníkový kameň, ktorý je zakliesnený vo žlčovodu. Bolesť je pod pravým podžebřím, vystreľuje do chrbta, do brucha. Môže sa objaviť acholická stolice (svetlá) a tmavá moč. Človek môže mať žltačku.

Mechanický ileus - jedná sa o jeden typ črevnej nepriechodnosti. Ak je v čreve nejaká prekážka a stolica neodchádza, je prítomná kolikovitá bolesť a ďalšie typické príznaky.

Neodchádza plyny, brucho je nafúknuté a na pohmat bolestivé. Lokácie bolesti však nie je úplne možná (bolí celé brucho). Mechanický ileus je život ohrozujúci stav, pri nesprávnom postupe či u zlé diagnostike môže dôjsť k smrti.

Včasná diagnostika je u všetkých kolík úplne kľúčová. Vo väčšine prípadov sa tento stav rieši operatívne. Podávajú sa spazmolytiká a je nastolený kľudový režim.

 


 

comments powered by Disqus