Oči

Oko je zmyslový orgán, ktorý reaguje na svetlo. Vďaka nemu môžeme spoznávať svet. V dnešnej dobe je väčšina ostatných ľudských zmyslov menej potrebná ako predtým. Podľa niektorých odhadov nám oči zaisťujú 80 až 95% vnímaných vnemov.

Oči

Avšak nie je to tak u každého. Ľudské oko je ako fotoaparát. Skladá sa z niekoľkých dôležitých častí, ktoré sú sami veľmi dôležité, ale keď sa pokazí jedna, má to väčšinou za následok zlé fungovanie celého aparátu.

Chorôb očí je pomerne veľa. Je tomu tak preto, že malému a veľmi citlivému orgánu stačí nepatrné zmeny vnútorného prostredia. Najčastejšími poruchami a chorobami zrakové sústavy sú šedý a zelený zákal, refrakčné chyby, diabetická retinopatia, zápal spojiviek, odchlípenie sietnice a škúlenie.

Bolo by zbytočné zmieňovať sa o jednotlivých chorobách, pretože ich vznik často nemôžete ovplyvniť. Väčšinou sú spôsobené dedičnými predispozíciami, mikroorganizmy, fyzickým poranením, alergií a zlou životosprávou. Aj keď je často nemôžeme ovplyvniť, existuje niekoľko rád, ktorých by sme sa mali čo nejstriktněji riadiť.

Chodievajte na pravidelné prehliadky zraku. Ak cítite nejakú zmenu, nehanbite sa to povedať vášmu lekárovi. Ak podstupujete dlhodobú chorobu (cukrovka) a počas užívania liekov pociťujete zhoršenie zraku, povedzte to odborníkovi. Vaše oči si priebežne preplachujte. Stačí len rukou, nemusíte používať špeciálne vaničku. Preplachy je vhodné skombinovať s ranné a večerné hygienou. Chráňte svoje oči dostatočne kvalitnými slnečnými okuliarmi a to nielen v lete, ale aj v zime pri lyžovaní alebo turistike. Používajte ochranné okuliare v prašnom zamestnaní, alebo kde hrozí poranenie malými úlomkami (rezanie dreva, sekanie kameňa, ...). Nepozerajte sa do silných zdrojov svetla (slnko, žiarovka, ...) a predovšetkým nie do plameňa na zváranie kovov. Nepoužívajte nadmerné množstvo kozmetických prípravkov a dbajte na ich dermatologickou nezávadnosť. Ak nosíte kontaktné šošovky, dodržujte zásad manipulácie a hygieny s nimi. Umožnite očiam dostatočný odpočinok a nezaťažujte je prácou v zle osvetlených priestoroch.

Z možností prevencie a domácej liečby nie je moc čo dodať. Přechvalovaná mrkva síce obsahuje očiam prospešný karotén, ten je však účinný len v spojení s tukmi. Vo voľne dostupných obchodoch si môžete kúpiť kvapky na upokojenie očí a redukciu suchosti. Takýto prípravok je vhodné otestovať malým množstvom na jedno oko. Ak beľmo nesčervená a nebudete cítiť pálenie alebo iné nepríjemné pocity, môžete kvapky použiť v požadovanom množstve na obe oči.

 


 

comments powered by Disqus