Rozmazané videnie

Rozmazané videnie znamená stratu ostrosti zraku, kedy jednotlivé predmety vyzerajú ako rozostrené a zahmlené. Rozmazaným videním v podstate trpíte, keď nevidíte jasne ani pri premnutí očí, a pri pozorovaní určitého predmetu na ňom nedokážete rozpoznať drobné detaily, a to aj bez ohľadu na to, ako ďaleko od neho ste.

Rozmazané videnie

Rozmazane môžete vidieť buď oboma očami, alebo len jedným, čo záleží na tom, aké zrakové vady máte, je však nutné si uvedomiť, že jednoznačnou príčinou rozmazaného videnia nemusí byť len chyba zraku, ale aj následok iného zdravotného problému, ako je napr. migréna alebo mŕtvica. Rozmazané videnie môže byť spôsobené aj niektorými liekmi, a to predovšetkým tými, medzi ktorých nežiaduce účinky patrí citlivosť na svetlo, bolesti hlavy alebo podráždené začervenané oči.

Najčastejšie príčiny rozmazaného videnia

Krátkozrakosť - Ľudia s krátkozrakosťou môžu vidieť rozmazane pri pohľade na predmety v diaľke a väčšinou sa ich potom snažia zaostriť mžuráním. Táto činnosť však oči unavuje ešte viac a môže vyvolávať ďalšie problémy, ako je napríklad bolesť hlavy.

Ďalekozrakosť - Ďalekozrakosť zase spôsobuje to, že vzdialené objekty človek vidí jasne, ale blízke nie. Také objekty vidia práve rozmazane a očné svaly sa to snažia kompenzovať a zaostriť, čo môže mať za následok únavu zraku.

Astigmatizmus - Človek s astigmatizmom môže vidieť rozmazane ako na diaľku, tak aj nablízko. Príčinou astigmatizmu je refrakčná vada šošovky kvôli nepravidelne tvarovanej rohovke. Oči ľudí s astigmatizmom dokážu síce absorbovať svetelné lúče, ktoré však nedopadajú na správne miesto, čo spôsobuje narušené alebo rozmazané videnie.

Presbyopia – Presbyopia (tzv. starecká vetchozrakosť), je chybou súvisiacou s vekom. Ľudia s ňou, rovnako ako pri ďalekozrakosti, vidia rozmazane, keď chcú zaostriť nablízko, a pretože šošovka časom stráca pružnosť, tak sa oko horšie adaptuje, čo predstavuje problémy s uvoľňovaním a zmršťovaním očných svalov, pomocou ktorých preostrujeme z blízkych objektov na vzdialené. Ľudia tak majú problémy s čítaním novín, drobných písmen alebo textu na počítači a mobilnom telefóne.

Diabetická retinopatia – Táto vada znamená, že u ľudí trpiacich diabetom prvého alebo druhého typu sa zhoršuje stav ciev na zadnej strane sietnice. Pri ich vážnom poškodení môže dôjsť k oslabeniu sietnice, čo je príčinou nesprávneho spracovania svetelných signálov a potom aj rozmazané videnie.

Ďalšie faktory spôsobujúce rozmazané videnie

Rozmazané videnie môže byť spôsobované niekoľkými ďalšími faktormi, ktorými sú:

 • prasknutie očnej cievky spojené s krvácaním
 • infekcia
 • hrubá rohovka
 • nesprávny počet dioptrií
 • cudzie teliesko v oku
 • vychýlená šošovka
 • úraz oka alebo hlavy

Diagnostika

Predtým, než očný lekár navrhne to najvhodnejšie riešenie, vyšetrí váš zrak, aby určil závažnosť rozmazaného videnia. To môže pomôcť zistiť, či je nutné problém liečiť alebo či pôjde vyriešiť aplikáciou očných kvapiek, dioptrických okuliarov alebo kontaktných šošoviek.

Optometrista vykonáva nasledujúce vyšetrenia:

 • Preverí si, ako jasne vidíte písmená na tabuli, overenie videnia sa vykonáva jedným a potom druhým okom
 • Refrakčné vyšetrenie
 • Vyšetrenie zdravia interných častí oka
 • Vyšetrenie zdravia externých častí oka

Liečba

Možnosti liečby rozmazaného videnia záleží na tom, o ako závažný problém sa jedná, a čím je spôsobený. Ak je rozmazané videnie následkom refrakčnej vady, ako je to napr. pri krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti, potom je možné problém riešiť okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami. Dioptrické okuliare na diaľku alebo na blízko napravia videnie na potrebnú vzdialenosť a rozmazané videnie sa stane minulosťou.

Ak je však rozmazané videnie spôsobené očným ochorením, ako napríklad šedým zákalom (kataraktou) alebo diabetickou retinopatiou, tak vám optometrista môže odporučiť iné riešenie, ale určite vám odporučí navštíviť v prvom rade očného lekára.

Prevencia

Bohužiaľ, rozmazanému videniu nie je možné vždy predchádzať, pretože v niektorých prípadoch môže byť prirodzene spôsobené vekom. V iných prípadoch sa mu tiež predchádzať nedá, ale dá sa aspoň korigovať.

Pomôcť vám môžu niektoré z nižšie uvedených opatrení:

Aspoň raz za dva roky choďte na kontrolu očí.

Na slnku vždy noste slnečné okuliare.

Pred nasadzovaním alebo vyberaním kontaktných šošoviek si zakaždým umyte ruky.

Jedzte pestrú stravu bohatú na zdravé tuky a antioxidanty, ktorých bohatým zdrojom sú napr. oriešky, semienka a listová zelenina. Odporúča sa aj príjem vyšších dávok vitamínov A a C.

 


 

comments powered by Disqus