Ako sa starať o detský chrup

Mnoho odborníkov upozorňuje, že už v útlom veku dieťaťa je potrebné naučiť základom ústnej hygieny. Pravidelná starostlivosť o chrup sa v neskoršom období zúročí. V drvivej väčšine prípadov sa tým predchádza rade problémov. Ak sa nevenuje chrupu náležitá pozornosť, v budúcnosti sa určite objavia problémy, ktorých náprava bude náročnejšia a nákladnejšia. Nutné kvalitné ošetrenie sa potom samozrejme odrazí v peňaženkách jednotlivých občanov.

Starostlivosť o chrup

Na zdravú ústnu dutinu môžu mať tiež vplyv vrodené genetické predispozície. Dnes už ale existuje veľa možností, ktoré cielene zamedzujú vzniku najbežnejšie chorobe a tou je zubný kaz. Na ten by si mali dávať veľký pozor hlavne ženy v tehotenstve, ktoré nevedomky daný problém so zubami prenesú na svojho potomka.

Po narodení dieťaťa by sa mali rodičia vyhnúť niektorým nerestiam. Svojim potomkom by nemali dávať do úst olíznuté predmety. Napríklad taký cumlík s množstvom baktérií sa potom dostane do pusinky dieťaťa a tú napácha poriadnu paseku. Z detského jedálnička by mali byť vyradené všetky nápoje a potraviny s vysokým obsahom cukru. Aj tie sa veľkou mierou podieľa na vzniku zubného kazu.

Starostlivosť po prvom prerezávaní zúbkov

O ústnu hygienu dieťaťa sa s prvým prerezávaním zúbkov začína starať sám rodič. Ten môže o prvý zúbok starať navlhčenú gázou. Ak sa rodič vydá do lekárne, potom tu určite nájde správny model ústnej hygienické pomôcky pre svojho potomka. Zaobstarať si tu môže špeciálna kefka s vylepšeným jemným vláknom, ktorý dômyselným spôsobom odstraňuje nielen baktérie a vírusy, ale aj zubný plak z detskej ústnej dutiny. Tento produkt je k dostaniu v prevedení pre chlapcov, tak aj pre dievčatá. Skvelý je aj detská prstová kefka s jemnými štetinkami. Tá sa vyrába z kvalitného mäkkého silikónu.

Starostlivosť o detský chrup do piatich rokov

O detský chrup starajú dospelí zhruba do piatich rokov dieťaťa. Do tajov základné ústnej hygieny pomaly rodičia zasväcujú svoje dieťa. Sprvu dieťaťu poslúži k čisteniu zubov tzv. plochá nákusná celogumová kefka. Potom rodičia ju vymení za iný model s mäkkými štetinkami a zaoblenou hlavou. Tu platí čím menšia hlavička, tým je čistenie efektívnejšie. Pri čistení detských zúbkov sa už používa malé množstvo detské pasty s fluoridom. V tomto veku sa u detí praktizuje ranné a večerné čistenie. Kefka sa po troch mesiacoch používania vždy vymení za novú.

Starostlivosť o chrup v školskom veku

V školskom veku dieťaťa dohliada na čistenie zubov ešte rodičia. Postupne sa však dieťa osamostatňuje a začína používať zubnú niť. V ďalšej období začínajú jedinci využívať aj medzizubnú kefku.

Pri správnej technike čistenia detských zubov sa využívajú malé krúživé pohyby. Každý jednotlivý zúbok by sa mal vyčistiť zo všetkých strán. Celkového čistenie zubov by malo trvať aspoň tri minúty. Avšak nedá sa toho doslova držať. Niekomu stačí málo a má zúbky čisté. Iný musí venovať ústnej hygiene viac času.

Popri klasických zubných kefiek sa dajú využiť moderné elektrické kefky. S tými môžu začať pracovať deti už od šiestich rokov.

 


 

comments powered by Disqus