Zanet spojiviek

Zápalom spojiviek - konjuktivitídou sa rozumie zápal tenkej prekrvené sliznice / tkaniva, ktorá kryje vonkajší povrch oka a vnútornú stranu viečok. Za zápalom spojiviek stojí veľa vyvolávacích stimulov. Môžeme ich deliť na infekčné a neinfekčné. Infekčné potom ďalej deliť na vírusové, bakteriálne alebo chlamýdiovej ai. Medzi neinfekčné potom patrí napr. Alergické, chemických dráždením alebo UV žiarením podmienené zápaly spojiviek atď.

Zápal spojiviek

Príznaky a prejavy zápalu spojiviek

Príznaky zápalov spojiviek - konjunktivitíd sa líšia podľa pôvodcu. U vírusových zápalov môže byť prvým signálom pocit "piesku v očiach" či bolesť oka, ku ktorému sa pridáva číry vodnatý až hlenitý výtok. Spojivky sú začervenané a presiaknuté. U bakteriálnych i chlamýdiových spojivkových zápalov je obraz podobný, ale výtok býva hustý a hnisavý.
V prípade alergických zápalov dominuje pocit svrbenia a pálenia sprevádzaný najčastejšie čírym výtokom. Spojivky môžu, ale aj nemusia byť začervenané.
U všetkých typov býva často prítomné ranné zalepenie očí sekrétom. Môže byť aj opuch viečok, svetloplachosť ai.

Liečba je podriadená druhu konjunktivitídy a prejavom, ktoré má viď ďalej.

Komplikácie zápalu spojiviek

Komplikácie sprevádzajúce zápaly spojiviek nie sú časté. Častejšie sprevádza bakteriálnej infekcii, kedy sa vytvára pseudomembrány a membrány, ktoré sú tvorené stuhnutým sekrétom. Sekrét priľne k očnej sliznici a je ťažké ho oddeliť. U membrán je potom prichytený materiál neoddeliteľný, pretože preniká do sliznice, tento stav býva spojený so streptokokovú konjuktivitídou.

Delenie zápalov spojiviek podľa príčiny a liečba

Už bolo naznačené, že rozoznávame niekoľko typov zápalov spojiviek. Teraz je bližšie rozoberieme.
Hlavné delenie je na infekčné a neinfekčné.

Infekčné

Bakteriálna konjunktivitída

Tvoria asi 5% konjunktivitíd. Jej výskyt je najvyšší v zimnom a jarnom období. Podľa tiaže a rýchlosti nástupu ich delíme na:

Hyperakutní

Ďalšími Vyvolávacia sú Neisseria gonorrhoeae, kedy je očné ochorenie spojené is postihnutím genitálií. Neisseria meningitidis, corynebacterie či hemofilus. Tieto infekcie sprevádza bolestivý opuch viečok, sčervenanie spojiviek výtok hustého hnisavého sekrétu a tvorba spojivkových membrán.
Terapia: u mnohých bakteriálnych zápalov spojiviek je potrebné celkové podávanie antibiotík doplnené lokálne terapiou v podobe antibiotických kvapiek, mastí.

Akútna

Pôvodcovia spojenie s týmito konjunktivitída sú rôzne druhy stafylokokov, streptokokov, hemofilus influenzae ai. Prejavuje sa pálením, dráždením očí, slzením a výraznou hlienohnisavé sekréciou. Opuch viečok nebýva výrazný, rovnako tak začervenanie spojiviek.
Terapia: liečba je založená na lokálnom podávaní antibiotík v podobe mastná a kvapiek.

Chronická

Táto konjunktivitída je najčastejšie spôsobená stafylokoky v prítomnosti ďalšieho očného problému napr. Abnormalít viečok, obštrukciu slzných ciest ai. Príznaky nie sú tak výrazné ako u predchádzajúcich konjunktivitíd, ale vytrvalé a málo reagujúci na liečbu.
Terapia je nutné presne určiť pôvodcu, vylúčiť ďalšie ochorenia očí a podávať lokálne antibiotické prípravky.

Chlamýdiová konjunktivitída

Stojí mimo spomenuté typy, jej pôvodcom je intracelulárny mikroorganizmus Chlamydia trachomatis. Jej sérotyp AC vyvoláva trachóm, sérotyp DK tzv. Inklúzne konjunktivitídu.
Inklúzne konjunktivitída môže byť u novorodencov, ktorí sa nakazia od matky pri pôrode priechodom pôrodným kanálom. U dospelých potom trpia touto konjuktivitídou najčastejšie sexuálne aktívni ľudia medzi 18-30 rokmi, kedy dochádza k prenosu infekcie z genitálov na oko.
Tento zápal spojiviek má skôr chronický, vlečúce sa charakter, prejavuje sa najprv jednostranným začervenaním oka, potom hlienohnisavé sekréciou, oko je podráždené, infekcia často prechádza aj na rohovku. Môže však prebiehať takmer bezpríznakovo.
Terapia zahŕňa preliečenie genitálne choroby aj lokálne očné infekcie, sú teda podávané celková antibiotiká aj lokálne.
V prípade trachómu môže neliečená infekcia viesť až k trvalej slepote, pretože neliečená infekcia vedie k vchlípenie viečok a riasy potom pri žmurkanie poškrabú rohovku.

Vírusovej konjunktivitídy

Sú najčastejšou formou akútnych konjunktivitíd. Sú sprevádzané pocitom piesku v očiach, pálením a rezaním, začervenaním oka. Sekrét z oka je skôr vodnatý. Medzi pôvodca patrí ponejvíce adenovírusy, ale aj herpetické vírusy.

Adenovirová konjunktivitída

Prenos choroby sa deje kontaktom infikovaného sekréte z dýchacích ciest s okom napr. Pri používaní uterákov, telesným kontaktom, alebo je súčasne prítomná aj respiračného infektov ai. Ochorenie trvá cca 3-6 týždňov a býva často spojené aj so zdurením uzlín.
Terapia je len úľavný, symptomatická. Dávajú sa chladivé obklady, vykonáva sa výplachy spojovkového vaku, lokálne sa môžu podať nesteroidné protizápalové lieky. U ťažkých foriem sa môžu podávať aj steroidné lieky.

Herpetické konjunktivitída

Je spôsobovaná oboma typmi vírusu - HSV 1 aj genitálne formou HSV 2. Nástup príznakov je rýchly. Jedná sa o pálenie a rezanie v očiach, začervenanie oka, opuch viečok a zdurenie uzlín. Je sprevádzaná hlienovou sekréciou. Často prechádza na rohovku a ďalšie časti oka. Je to závažná infekcia vyžadujúce odbornú liečbu.
Pacientom sú podávané antivirotické masti - acyklovir-Zovirax.
Ďalšími pôvodcami vírusových konjunktivitíd sú napr. Pikornaviry, enterovírusmi coxsackieviry.

Neinfekčné

K neinfekčnom konjunktivitidám patria tie, ktoré nie sú spôsobené mikroorganizmami. Môžu sprevádzať alergická alebo autoimunitné ochorenie, rovnako tak môžu byť spôsobené mechanických, UV alebo chemickým dráždením oka. Na ich vzniku sa podieľa aj zle korigovanej očnej vady.

Alergické

Alergickej konjunktivitídy sú veľmi častým ochorením.

Najčastejšími typmi sú- sezónne alebo celoročné chronickej s relapsy. Prejavy sa vyskytujú pri kontakte alergické osoby s alergénom, ktorým je najčastejšie peľ, prach či plesne. Oko býva začervenané, svrbí, páli a nadmerne slzia. Na rozdiel od infekčných bývajú v oboch očiach. Bývajú sprevádzané aj alergickou nádchou, preto sa častejšie používa termín rhinokunjunktivitida.
Terapia týchto konjunktivitíd je založená na podávanie antihistaminík celkovo aj miestne v podobe kvapiek.

Medzi alergickej konjunktivitídy ďalej radíme

Liekovej, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku negatívnej reakcie imunitného systému na liečivo podané do oka, alebo sú vyvolané priamo toxicitou liečivá. Tento zápal spojiviek je sprevádzaný svrbením, začervenaním očí, môžu sa vyskytnú aj drobné defekty v rohovke.

Terapia spočíva vo vysadení liečiva, ktoré konjunktivitídu spôsobilo. Je možné pridať antihistaminiká alebo steroidy, ktoré zmiernia zápal.

Jarnej - tu sa jedná o spojenie postihnutie spojovky a rohovky, teda o keratokonjunktivitídou. Tento zápal recidivuje a najviac sa objavuje z jari. Je sprevádzaný svetloplachosťou, svrbením a pocitom cudzieho telieska v oku. Oko produkuje väzký hlienovitý sekrét. Na poškodené rohovke sa môžu vytvoriť defekty až ploché vredy.
Terapia je založená na odstránenie alergénov, klimatoterapiu, v čase zhoršenia sa podávajú kortikosteroidy atď.

Atopická - aj tu sa jedná o keratokonjunktivitídou. Jej prejavy je svrbenie a pálenie očí. Je prítomná u pacientov s atopickou dermatitídou, ktorá postihuje aj očné viečka. Je to závažné ochorenie, ktoré sa lieči podobne ako jarnej keratokonjunktivitída, navyše sa v prípade infekcie, ktorá sa môže pridať, podávajú antibiotiká.

Vzniknuté z dráždenia

Gigantopapilární konjunktivitída

Vyskytuje sa u pacientov, ktorí nosia kontaktné šošovky. Prejavuje sa svrbením a výtokom hlienovitého sekrétu. Tu je liečba jednoduchá, výmena kontaktných šošoviek. Pri akútnom zápale sa podávajú aj antialergiká - kromoglykát, kortikosteroidy ai.

Konjunktivitídy vzniknuté UV žiarením

Tu sa jedná skôr o zasiahnutí spojovky aj rohovky. Je nutné chrániť oči pred pôsobením UV žiarenia, tj. Nosiť tmavé okuliare. Opäť dochádza k podráždeniu a začervenaniu oka ak vodnaté sekréciu. Liečba spočíva v podávaní mastí, ktoré pomáhajú obnoviť sliznice oka, zároveň sú to masti s anestetickým účinkom na zmiernenie bolesti a antibiotiká.

Konjunktivitídy spôsobené chemickým dráždením

Môže byť vyvolaná podávanými liekmi, ale aj chemickými látkami v prostredí - aerosóly, plyny - dym, prach, ktoré oko dráždia. To je začervenané, štípe, páli a slzia ... Najdôležitejšie v liečbe je opustiť prostredie, ktoré dráždenie vyvoláva, a pokračovať podľa symptómov, ktoré pacient má tj. Podať hojivé kvapky.

Autor: Drahomíra Holmannová
 


 

comments powered by Disqus