Kasel

Kašeľ je proces prudkého vydýchnutie väčšinou s hlasným efektom. Jedná sa o jedno z najčastejších ochorení. Kašeľ rozdeľujeme na suchý a dávivý. Existujú ešte ďalšie poddruhy kašľa. Spoznať ten správny typ kašľa je dôležité pre jeho liečbu.

Kašeľ

Význam kašľa je prostý. Telo sa tak snaží udržať dýchacie cesty priechodné, v čom môže brániť hlien, sliny alebo náhodne vdýchnuté jedlo a pitie. Sliznice pokrývajúci dýchacie cesty tvorí na svojom povrchu malé množstvo hlienu. Zabraňuje tak vysychaniu sliznice a zachytáva nepríjemný prach z okolia. Ak sa na sliznici usadí nejaký vírus, začne sa sliznica brániť nadmerným tvorením hlienu, ktorý človek následne vykašliava. V takom prípade môže hlien zhustnúť a aj samotné dýchanie sa môže stať veľmi náročným. Cítime upchatý nos, zle sa nám hovorí a bolí nás v krku.

Niekedy sa jedná o kašeľ suchý, kedy kašleme, ale nevykašliavate. Môže prísť aj vracania kašľanie. V takom prípade neodkladajte návštevu lekára a nespoliehajte na vlastnú liečbu, ale radšej navštívte doktora čo najskôr.

Lieky na vykašliavanie spoznáte podľa označenia na obale slovami expektoranciá alebo mukolytiká. Tieto lieky uľahčujú vykašliavanie zriedením hlienu alebo podporujú vznik redšieho. Takto označené lieky sa neodporúčajú užívať na noc. Aby ste sa vyspali a odpočinuli organizmu, je vhodnejšie tvorbu hlienu večer nepodporovať. Udržiavajte tiež dostatočný pitný režim (neodporúča sa mlieko).

Pred spaním alebo u veľkých ťažkostí je naporúdzi použiť lieky na tlmenie kašľa, odborne označované ako antitustika. Obsahujú kodeín a rovnako ako lieky podporujúce vykašliavanie je môžete zakúpiť v podobe kvapiek a tabliet. Nikdy nie je vhodné kombinovať lieky na vykašliavanie a tlmenie kašľa. To by spôsobilo ešte väčšie zahlienení sliznice. Ak sa ku kašľu pripojí horúčka alebo výrazná bolesť krku, nehanbite sa spýtať svojho lekárnika na ďalšie druhy liekov prípadne si zájdite k lekárovi.

 


 

comments powered by Disqus