Babezióza

Babezióza je ďalším ochorením prenášanom kliešťami. Nové poznatky o babezióze však naznačujú, že toto ochorenie je v súčasnej dobe prehliadané, o čom svedčí fakt, že ani Štátny zdravotný ústav o ňom nevedie žiadne záznamy. Pritom je jeho výskyt oveľa vyšší, než sa doteraz predpokladalo.

Pôvodca ochorenia

Pôvodcom babeziózy sú prvoky rodu Babesia, z väčšej časti druhy B. divergens alebo B. Microti. Napádajú výhradne červené krvinky, kde sa množia a prežívajú. Toto ochorenie je často sprevádzané lymskú boreliózou. Väčšinou postihuje jedinca staršie ako 50 rokov a u neliečených pacientov osôb bez sleziny, a s oslabenou obranyschopnosťou, môže byť úmrtnosť až 50%.

Babesie nie sú také baktérie, ako borélie. Radí sa medzi parazitické jednobunkové prvoky, ktorí k životu potrebujú dva typy hostiteľov - kliešte a cicavce. Títo prvoky napadajú rôzne živočíšne druhy, ako napríklad kone, dobytok, ovce, mačky a psy vrátane človeka. Najčastejšie sa však vyskytujú u malých hlodavcov, z ktorých môžu byť prenesené na človeka pomocou kliešťov. V akútnej fáze môže byť infikované až 80% červených krviniek a s tým súvisí aj priebeh a závažnosť tohto ochorenia.

Príznaky babeziózy

Priebeh babeziózy môže byť asymptomatický (bezpríznakový), môže tiež prebiehať ako ľahké ochorenie, alebo ako vážne ochorenie s malarickými príznakmi:

  • únavou,
  • nechutenstvom,
  • bolesťami kĺbov a svalov,
  • depresiami,
  • kašľom,
  • dýchavičnosťou.

Pravidlom býva horúčka, bolesti svalov, zväčšenie pečene, žltačka a triaška. Pomerne často sa vyskytujú viacnásobné infekcie v sprievode niektorého ďalšieho ochorení, predovšetkým Lymskú boreliózou. To býva priebeh ochorenia oveľa závažnejšie.

Výskyt ochorenia

Populačný výskyt tohto ochorenia súvisí s neznalosťou jeho prejavov, nedostatočnou diagnostikou a s jeho prehliadaním, a preto je jeho skutočná početnosť v populácii veľkou neznámou. Všeobecne sa udáva, že babezióza hrozí predovšetkým starším ľuďom a pacientom s odobranú slezinou. Avšak ako uvádzajú kompetentní zdroje, je babezióza najčastejšou infekciou prenášanou krvnú transfúziou, a to znamená, že sa musí vyskytovať tiež medzi darcami krvi. Ďalším znepokojujúcim faktom je to, že sa Babesie celkom často vyskytujú v kliešťoch spoločne s pôvodcom Lymskej boreliózy. Najčastejší je spoločný výskyt borélií a ehrlichiou, ďalej nasledujú Babesie a vírus kliešťovej encefalitídy (TBEV). Súčasné infekcie babeziózy a boreliózy môžu objasňovať ťažko liečiteľné vleklé formy ochorenia, ktoré niekedy nereagujú na liečbu antibiotikami a môžu mať aj katastrofálny priebeh.

Liečba babeziózy

Ochorenie je našťastie dobre liečiteľné. Prvou voľbou sú lieky chinín plus klindamycín, prípadne azitromycín dokopy s atovaquonom.

 


 

comments powered by Disqus