SARS

SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) ťažký akútny respiračný syndróm alebo tiež syndróm náhleho zlyhania dýchania. Vírusové ochorenie vyskytujúce sa predovšetkým v Ázii. Prvýkrát bolo zaznamenané v Číne v roku 2002. V roku 2004 bola vymyslená vakcína, ale v tú dobu chorobu vymizla, a tak sa ani poriadne nevie, či je vakcína účinná. Bohužiaľ sa v poslednej dobe objavujú dcérskej nákazy s názvom MERS - CoV. Zatiaľ posledný prípady sú hlásené z decembra 2014 v Saudskej Arábii.

Tezky Akútna respiračné syndróm-syndróm náhleho zlyhanie dýchanie-sars

Pôvodca nákazy je jeden z koronavírusy, šíri sa kvapôčkovou infekciou pri úzkom kontakte s postihnutým. Pozor tiež dajte na predmety, ktoré by mohli byť infikované od hlienu či sekrétu.

Príznaky SARS

Inkubačná doba tejto choroby je 2 - 7 dní, potom začne chorý cítiť únavu, má vysoké horúčky (nad 38 ° C), bolesti hlavy. Po 2 - 7 dňoch sa dostavuje suchý dráždivý kašeľ a dýchacie ťažkosti. U väčšiny ľudí potom dochádza k zápalu pľúc a zlyhanie dýchacej sústavy.

Liečba

SARS je liečený symptomaticky, čo znamená, že sú liečené iba prejavy choroby a nie ich príčiny. Podávajú sa infúzie na zavodnenie, inhalačné roztoky, antivirotiká a kortikosteroidy. Ako už sme povedali na začiatku, v súčasnej dobe je SARS odstránený, ale jeho príbuzný vir MERS - CoV je na vzostupe. WHO (svetová zdravotnícka organizácia) sa obáva epidémie.

Pred návštevou oblasti ako je Arabský polostrov, Jordánsko, Irán a ďalšie informujte sa o preventívnych opatrení proti nákaze. Nepodceňujte vysoké riziko!

Autor: Lucie Kľukový Dis.

 


 

comments powered by Disqus