Priedušky

Prieduška je orgán rúrkovitého tvaru, ktorý je súčasťou dýchacej sústavy. Jedná sa o jednu hlavnú trubicu, ktorou je odvádzaný a privádzaný vzduch pľúcam. Ako priedušky sa označujú dve krátke rozdelenej trubice, z ktorých sa potom konárov ľavá a pravá strana bronchiálneho stromu. Týmito malými trubicami je vzduch privádzaný až do blízkosti pľúcnych mechúrikov, kde následne prebieha výmena plynov, ktorú označujeme ako dýchanie.

Príznaky

priedušky

Samotná prieduška (alebo jej menšej časti) je tvorená hladkou svalovinou a sliznicou, ktoré tvoria hlien proti vysychaniu alebo ako spôsob odstránenia nežiaducich organizmov a podráždenie. Častou chorobou tohto orgánu je bronchitída, čiže zápal priedušiek. Môže byť vyvolaná ako vírusom tak baktérií. Chronická podoba je oveľa závažnejšie než akútnej typ bronchitídy.

Priedušky spolu s inými orgánmi zabezpečujú základné životné funkcie. Preto nie je vhodné riskovať ich stav. Bohužiaľ, keď vynecháme mikroskopické pôvodcu, môžeme si za takéto ochorenie väčšinou sami. V zime sa jedná o nedostatočnej obliekania. Studený vzduch sa rýchlejšie usadia na teplé průdušce, kde sa môže zraziť. Už pri menších problémoch je vhodné použiť niektorý z voľne dostupných prostriedkov na upokojenie priedušiek. Vhodné sú niektoré sirupy, kvapky alebo inhalačné roztoky zo solí alebo byliniek.

 


 

comments powered by Disqus