MERS

V súčasnej dobe veľmi diskutovaná téma a strach z nakazenia. Čo je to teda MERS a ako sa môžete nakaziť? MERS je skratka anglického názvu Middle East Respiratory Syndrome, jedná sa o ochorenie pľúc, ktoré nemožno v ranom štádiu ľahko diagnostikovať. MERS je jedna z foriem koronaviru rovnako ako ochorenie SARS. Choroba sa prenáša zo zvierat na ľudí (zoonóza), najčastejšie sa jedná o ťavy a netopiere.

Mers

Vírus MERS je známy od roku 2012 a úmrtnosť na túto chorobu je veľmi vysoká.

Čo MERS spôsobuje a prejavy

Virus MERS spôsobuje pneumóniu (zápal pľúc), našťastie sa nešíri tak ľahko vzduchom ako napríklad SARS, napriek tomu už došlo k nakazeniu niekoľkých ľudí, ktorí sa pohybovali alebo sa starali o chorého.

Príznaky MERS

Prvé príznaky nemusia chorý ani spozorovať a už vôbec nie prikladať im nejaký význam. Jedná sa o kašeľ, dýchavičnosť, zvýšenú teplotu, ktorá sa pohybuje okolo 38 ° C, v neskoršom štádiu sa MERS šíri do obličiek, kde spôsobuje zlyhanie.

Diagnostika a liečba

Diagnostika je v tomto prípade len na základe odobratie krvi na vyšetrenie, tzv. PCR, jedná sa o vyšetrenie úseku DNA, ktoré by v sebe malo MERS obsahovať. Účinná liečba zatiaľ neexistuje, vakcína nie je vynájdená, v prípade nákazy MERS sa lieči iba symptómy, čo znamená, že sú pacientovi podávané antibiotiká proti zápalu pľúc, sú mu liečené obličky a ďalšie ťažkosti.

Prevencia

Prevencia je v tomto prípade veľmi jednoduchá, najúčelnejšie je nenavštevovať oblasti kde sa MERS vyskytuje. Pri kontakte s týmto územím dodržujte dôkladne hygienu, zakrývajte si ústa a nos vreckovkou, nedotýkajte sa nosa, očí a úst neumytými rukami a vyvarujte sa tesnému kontaktu s ľuďmi z tejto oblasti.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus