Histoplazmóza

Histoplazmóza rozumieme infekčné ochorenie. Toto je vyvolané inhaláciou spor Histoplasma capsulatum. Jednej sa o patogénne hubu, ktorá sa vyskytuje v pôde znečistenej vtáčím a netopierími trusom.

infekcie Histoplasma capsulatum

Výskyt Histoplasma je hlavne v severnej Amerike, menej potom v strednej Amerike či východnej Ázii. V Európe je to histoplazmóza ochorením zriedkavým a jedná sa o importované infekcie.

Priebeh histoplazmóze

Inkubačnej dobe je cca 7-14 dní. Prvý nakazení väčšinou prebieha asymptomaticky, bezpríznakovo. Hojenie prebieha kalcifikácie, takže sa objaví kalcifikovanej, Zvápenatené, ložiská v slezine a lymfatických uzlinách.

Ak je infekcia masívny, či je človek značne oslabený, je vedúcim príznakom vysoká teplota, stav pripomína chrípku s únavou, bolesťami svalov, kĺbov, kašľom, nevoľnosťou, ale tiež je možné histoplazmóza podľahnúť, zomrieť, keď prejde v rozsiahly zápal pľúc, zápal pľúc. Pokiaľ dôjde k rozvoju zápalu pľúc, bývajú na RTG známky rozsevu infekcie podobné tuberkulóze, jedná sa o miliárnej podobu.

Chronickú pľúcnu histoplazmóza charakterizujú zjazvenie tkaniva a vznik dutín. V priebehu choroby môže dôjsť k zjazveniu ložiská a vytvorenie histoplazmomu, obdoba tuberkulomu. Vyskytuje sa hlavne u pacientov, ktorí trpia emfyzémom, emfyzém. V prípade postihnutia vnútrohrudných, mediastinálnych, lymfatických uzlín môže dôjsť k fibrotizující mediastinitida, zápalu nitrohrudí.

Diagnostika histoplazmóze

  • Krvné odbery na prítomnosť protilátok proti Histoplasma capsulatum
  • Biopsia ložiská na prítomnosť patogéna

Liečba histoplazmové infekcie

  • Lieči sa antimykotikami - amfotericínom B

Komplikácie spojené s histoplazmóza

  • Hepatosplenomegália - zväčšenie pečene a sleziny
  • Lymfadenopatia - postihnutie lymfatických uzlín
  • Trvalé poškodenie pľúc
  • Smrť

Prevencia histoplazmóze

Vyhýbanie sa rizikovým miestam. Očkovanie a iná možnosť ochrany neexistujúcich.

Autor: Drahomíra Holmannová

 


 

comments powered by Disqus