Bledosť

Bledosť je veľmi ošemetná príznak, ktorý neradno podceňovať. Môže značiť mnoho závažných ochorení, ale tiež strach či chlad. Bledosť kože môže byť tiež úplne fyziologická, ak nemáte dostatok pigmentu. Je veľmi dôležité rozpoznať, či sa jedná o normálny stav, či je to príznak závažné choroby.

Bledosť

Aké choroby sa za bledosťou skrývajú?

Chudokrvnosť

Toto ochorenie je spôsobené nedostatkom hemoglobínu, ktoré na seba viaže kyslík a potom ho rozváža po celom tele. Bledosť sa prejavuje až pri závažnejších foriem tohto ochorenia, môže byť sprevádzané tiež chladnými končatinami, dýchavičnosťou, bolesti hlavy a závraty.

Šok

Tým, že sa telo bráni šokovým stavom a bez ohľadu na jeho príčinu zmrští cievy, aby telu dodalo potrebný kyslík, hlavne mozgu a hlavným orgánom tela. Preto je koža bledá a bez dostatočného krvného zásobenia, pretože kyslík nepotrebuje tak, ako napríklad vyššie spomínaný mozog.

Hypoglykémie

Zníženie cukru je jasná známka toho, že sa niečo deje a opäť je tu znížený prietok krvi v oblasti kože. Krv je skôr vedená do dôležitých orgánov ľudského tela. Prvou pomocou je vziať si niečo sladké a radšej vyhľadať lekára. Ďalšími príznakmi sú malátnosť, mdloby, pomalé myslenie, motanie hlavy a únava.

Infarkt myokardu

Jedná sa o jedno z najčastejších ochorení ľudského tela. IM tiež obsadzuje popredné priečky úmrtnosti. Tak ako bolo napísané vyššie, krv je dodávaná do srdca a mozgu a preto je koža bledá a opotenie. Ďalším príznakom je bolesť na hrudi, lopatke a ramien, pálenie záhy, u žien aj bolesť brucha. Strach zo smrti a veľká dýchavičnosť.

Trombóza

Tepnový uzáver sa radí medzi akútne stavy, ktoré ohrozujú život. Ak je trombus prítomný v končatine, tá bude bledá a chladná na dotyk. V tomto prípade sa jedná o čas a je potrebné dodať pacientovi lieky na riedenie krvi.

Prechladnutiu

Jednou z príčin bledosti je tiež prechladnutiu. Opäť sa tu cievy zužujú a tým sa menej kože zásobí.

Fenylketonúria

Vrodená vada, ktorá má za následok netvoření dostatočného množstva pigmentu - bledá koža, modré oči a svetlé vlasy. Veľké nebezpečenstvo pri slnečnom žiarení, koža ihneď sčervená, vysoké percento počtu rakoviny kože. Albinizmus sa radí medzi vrodené vady, prejavujúce sa poruchou pigmentácie.

Nedostatok slnečného svitu

Aj nedostatok slnečného žiarenia nie je v poriadku. Slnko dokáže dodávať vitamín D a bolo zistené, že má pozitívny vplyv na niektoré druhy rakoviny. Ovšem nič sa nemá preháňať, preto slnečný svit vždy s ochranným krémom.

Bledosť nepodceňujte a ak sú prítomné aj niektoré z vyššie uvedených príznakov, vyhľadajte radšej lekársku pomoc.

Autor: Lucie Kliková

 


 

comments powered by Disqus