Šiesta choroba

Šiesta choroba tiež exanhema subitum (roseola infantum) je náhle sa prejavujúca detská choroba, ktorá sa šíri kvapôčkovou nákazou.

Šiesta choroba, exanhema subitum (roseola infantum)

Pôvodca

herpesvírus 6 (HHV - 6B) alebo herpesvirus 7, obalený DNA vírus patriaci do čeľade Herpesviridae.

Prenos

Šiesta choroba sa šíri kvapôčkami a slinami, inkubačná doba vírusu Šieste choroby je cca 5-12 dní. Medzi nakazenými Šiestu chorôb sú prevažne detí vo veku od 6 - 36 mesiacov. Vírus v tele dlhodobo prežíva, ako je typické pre všetky herpetické vírusy.

Príznaky Šieste choroby

Šiesta choroba sa prejavuje náhle. Prvým príznakom býva vysoká teplota aj 40 ° C, ktorá trvá 3-4 dni. Niekedy sa dostaví aj febrilné kŕče. Môže sa vyskytovať aj prejav slabej faryngitídy či mierne zdurené uzliny. Aj cez rýchly a dramatický nástup nie je dieťa väčšinou nijako viac alterované a nestráca ani chuť k jedlu.

Po poklese teploty sa objaví ďalší príznak Šieste chorôb - exantém. Kožný nález zahŕňa ružové makulopapulárnej výsevy, ktoré sú lokalizované hlavne na trupe a krku.
Miznú už po dvoch hodinách a úplne zmizne do dvoch dní. Ich vyhojením končí aj ochorenie.

Choroba môže prebehnúť aj bez vyrážok.

Liečba

Šiestu chorobu liečime symptomaticky, sú zmiernili prejavy-antipyretiká atď U oslabených pacientov môže dôjsť k poškodeniu nervovej sústavy či pečene. V takýchto prípadoch sa podávajú antivirotiká.

Diagnostika

Izolácia vírusu, dôkaz protilátok v krvi.

Komplikácie

Hoci je Šiesta choroba ľahkou chorobou, môžu sa vyskytnúť aj komplikácie. Vírus môže napadnúť mozgové pleny (meningitída), mozgové tkanivo (encefalitída), spôsobiť zápal pečene (hepatitída), atď

Autor: Drahomíra Holmannová
 


 

comments powered by Disqus