Potenie

Potenie je prirodzený mechanizmus nášho tela na udržiavanie stálej telesnej teploty a zabránenie vysychaniu kože. Kombinácia potu a kožného mazu na povrchu nášho tela (prevažne na rukách a tvári) tvorí tenký film, ktorý slúži ako ochranná vrstva pred možnými parazitmi, ale tiež nám pomáha uchopiť hladké predmety.

Potenie

Pot sa skladá predovšetkým z vody, v ktorej je obsiahnuté množstvo iónov ako napríklad horčík, sodík, draslík a chlór. Celkové zloženie potu je u každého z nás individuálne rovnako ako množstvo. Sú ľudia, ktorí sa potia viac než ostatní. Môže to byť na jednom mieste (najčastejšie ruky a tvár) alebo na celom tele. Takí ľudia trpia zvlášť v lete, kedy intenzívnejšie vnímajú teplo, pretože je ich pokožka stále zaplavovaná potom. V takom prípade môžete vidieť doslovné kropaje potu na čele, rúk alebo podpazušia.

Ďalší vplyv na zvýšené potenie u zdravých ľudí má krátkodobý silný stres alebo nepríjemná skúsenosť. Svoju úlohu hrá rýchlejší tep rozčúlenia, pohybom alebo vzrušením. Potenie ako také sa nedá zabrániť, pretože sa jedná o prirodzený a dôležitý proces v tele. Je-li však nadmerné alebo spôsobuje nepríjemný zápach, dá sa regulovať používaním sprejov, ako sú dezodoranty a antiperspiranty. Ak sa potíte aj vo chvíľach, keď to nie je bežné (bez fyzickej námahy a vzrušenie, izbová teplota a pod), navštívte radšej lekára. Mohlo by sa jednať o príznak vážnej choroby, ktorá spôsobuje abnormálne hormonálne výkyvy.

 


 

comments powered by Disqus