Chronická obštrukčná choroba pľúc

CHOCHP je skratkou pre Chronickú Obštrukčnej bronchopulmonálna Choroba. Jedná sa o relatívne rozšírenú chorobu a jej charakteristika do značnej miery vychádza z jej názvu. Problémy sú chronické (dlhodobé), ochorenia spočíva v zužovaniu a upchávaniu (obštrukcia) pľúcnych priedušiek (bronchopulmonálna).

Pľúca fajčiara a nefajčiara

Okrem toho sa u CHOCHP vyskytuje aj rozdutie pľúc (emfyzém) - ochorenie u ktorého sa rozširujú pľúcne komôrky a postupne sa spájajú do jedného veľkého chumlu. Tým sa zužuje miesto, kadiaľ by mohol prestupovať kyslík do krvi.

Príznaky

Príčiny CHOCHP sú z 90% fajčenie, neliečená akútna bronchitída, znečistené prostredie, alergie a tiež astma bronchiale. CHOCHP sa prejavuje výraznou dýchavičnosťou, vlhkým kašľom, ktorý trvá aspoň 3 mesiace po dobu 2 rokov. Ďalej sa CHOCHP prejavuje zvýšenou únavou, teplotou, potením a rôznym stupňom dychovej nedostatočnosti.

Diagnostika a liečba

Chorý väčšinou vyhľadá lekára v neskoršom štádiu, keď už sa jeho dýchavičnosť zhoršuje a nastupuje aj v pokoji. Včasná diagnostika je kľúčová pri liečbe a odstránenie komplikácií. U chorého sa vykonajú základné fyzikálne vyšetrenie a potom sa pošle na tieto vyšetrenia:

  • RTG srdca a pľúc
  • spirometria - vyšetruje koľko vzduchu môžete maximálne vdýchnuť a ako rýchlo ste schopní ho vydýchnuť
  • bronchoskopia
  • EKG
  • Astrup (laboratórne vyšetrenie krvi)
  • vyšetrenie spúta (hlienu)
  • vyšetrenie zvyšného vzduchu

Liečba je v tomto prípade nasadená ihneď po diagnostikovaní CHOCHP, pacient musí prestať fajčiť, ďalej sa vykonáva inhalácia, podávajú sa mukolytiká, expektoranciá, bronchodylatancia - Ventolin, Berodual, Syntophylin, môžu sa nasadiť ATB. Vykonáva sa dychová rehabilitácia a ponúkajú sa kúpele.

Je veľmi dôležité myslieť na to, že fajčenie a vystavovanie sa nevhodného a znečisteného prostredia má zlý vplyv na pľúca. Jedinou účinnou prevenciou je prestať fajčiť. Pacienti, ktorí prídu neskoro, umierajú v hrozných bolestiach, napojení na prívod kyslíka, pomaly sa dusí a prestávajú dýchať. Tento proces umierania môže trvať aj niekoľko mesiacov. Myslite na to a obmedzte fajčenie na minimum.

Autor: Lucie Kliková DiS.

 


 

comments powered by Disqus