Opuchy

Opuch, zvaný tiež ako edém, je nahromadenie tekutiny pod kožou. Často vzniká v dôsledku fyzického zranenia tupým predmetom alebo o tvrdú plochu. Môže byť spôsobený aj začínajúci infekcií vo svalu alebo kĺbu. Tiež môže vzniknúť po narušení kože, kedy sa do tkaniva dostane látka alebo teleso spôsobujúce infekciu.

Opuchy nôh

Týka sa časti tela

Opuch sa prejavuje podobne ako hrče. Miesto je citlivé na tlak a pretože je naplnené tekutinou, rozpína ​​kožu, ktorá má tak svetlejšiu farbu. V narušenej tkanive sa často tvoria infekcie. Ale aj bez nej sa opuch môže zdať teplejším než okolité tkanivo. Po dlhšej dobe dochádza k stuhnutiu opuchu.

S opuchy sa často stretnete pri kontaktných športoch. Niekedy stačí, aby ste nosili zlú obuv. Pri tehotenstve sa opuchy často vyskytujú na nohách, predovšetkým v oblasti členkov. Je to spôsobené nedostatočným prekrvením nôh.

Ak si opuch spôsobíte mechanickým poranením, vyskúšajte voľne dostupné prostriedky. Vyberajte si produkty vhodné k vstrebávaniu pod kožu prípadne hlbšie. Napuchnuté miesto môžete jemne chladiť obklady. Niekedy je vhodné priliehajúce tkanivo masírovať a podporiť tak odtekanie tekutiny. Ak sa váš stav nezlepší do 5 až 7 dní, alebo vám opuch bude robiť problémy pri pohybe, navštívte lekára. Ak sa u vás opuch prejaví bez zjavného úrazu, obráťte sa na neho ihneď. Mohlo by sa jednať o symptóm závažnejšie choroby.

 


 

comments powered by Disqus