Zlomený článok prsta na ruke

Zlomený článok prsta môžete mať v cuku letu. Stáva sa to častejšie, než si myslíte. Väčšinou to býva spôsobené obvyklými každodennými činnosťami, ktoré robíte každý deň.

Stačí však iba trocha nešikovnosti alebo nepozornosti, a zlomený článok prsta je na svete. Môže k tomu dôjsť napríklad v situácii, keď si prsty nechtiac priškripnete do šuplíka, nešikovne do nich kliknete alebo ich pribuchnete do dverí atď. De facto sa teda jedná o úrazy, ktoré vzniknú tým, že ruku strčíte tam, kam by ste nemali.

Najčastejšie zlomeniny prsta

Najčastejšími zlomeninami prstov na rukách bývajú hlavne články prvého a prostredného prsta a často sú poškodené aj ich postranné väzy. Veľa ľudí však zlomeninu článkov prstov na ruke podceňuje, čo by nemala, pretože môžu zle zrásť, a ich poloha prestane byť optimálna, dôjde aj k obmedzeniu pohybu a prsty už nebudú fungovať tak, ako by mali. Liečba takto zle zahojených prstov je potom dlhodobá, bolestivá a náročná.

Ako spoznať zlomený prst?

Tento typ úrazu nemusí byť na prvý pohľad zjavný, čo je problém, pretože si ľudia často myslia, že majú prst len ​​narazený. Nesmierna bolesť sa nemusí objaviť vždy, aj keď niektorí ju môžu pociťovať až príliš. Niekedy sa môže stať, že sa postihnuté prsty deformujú, a preto môžu byť na dotyk citlivé a opúchajú. Pokiaľ s prstom nejde pohnúť, potom je jasné, že tam zlomenina rozhodne je.

Príčiny zlomených článkov prstov

Ako je už spomenuté vyššie, jedná sa najviac o situácie, keď prstami nedopatrením vstrčíte tam, kam nemáte. Často sa lámu aj pri športovaní, predovšetkým pri futbale, lezení, volejbale, ragby, vybíjanej, hokeji alebo baseballe (preto býva tento úraz nazývaný ako baseballový prst), kedy je na vine vždy neopatrnosť a nepozornosť. Ďalej môže k úrazu dôjsť v prípade, keď vám na ruku spadne nejaký ťažký predmet alebo predmet s hranou.

Liečba zlomeného článku prsta

Zlomeninu je možné odhaliť röntgenovou snímkou. Podľa typu zlomeniny potom lekár zvolí, či vloží prst do hliníkovej dlahy, alebo či ho zatejpuje fixným tejpom (spevní pomocou výstuhy). Ak sa však odlomí kĺbová plocha, tak sa ani v prípade prsta nevyhnete operácii, následnej fixácii a rehabilitácii. Zlomenina základného alebo stredného článku sa fixuje buď sadrovou, alebo hliníkovou dlahou na dobu 4-5 týždňov. Zlomeniny článkov zasahujúcich priamo do kĺbu a sú spojené s dislokáciou, treba tiež operovať, zafixovať a potom zrehabilitovať.

Rehabilitácia

Po úrazoch prstov vzniká stuhnutie jednotlivých kĺbov, ktoré sa musia pravidelne rozcvičovať, a o ruku sa treba starať už v okamihu, keď je zafixovaná. Robí sa to správnym postavením, chladením, nosením ruky vo zvýšenej polohe, a užívaním antireumatík. Po sňatiu fixácie sa musí začať s cvičením. O aké cvičenie pôjde, sa dohodnite s ošetrujúcim lekárom, ktorý vás pošle na rehabilitačné oddelenie. Pokiaľ máte bolesti, nesmiete vykonávať žiadne cviky! To by mohlo viesť k opuchu alebo k opätovnému úrazu, čo by liečbu zbytočne predĺžilo.

 


 

comments powered by Disqus