Svalovec špirálovitý

Svalovec špirálovitý patrí medzi parazitické oblé okrúhlovce. Ide o drobný druh, samček máva 1,5 x 0,04 mm, samička je o niečo väčší. Ich telo je tenké, vláskovité, v prednej časti sa zužuje. Svalovca špirálovitého môžeme nájsť po celej zemeguli a spôsobuje jednu z najzávažnejších helmintóz, chorôb spôsobených parazitickými červami.

Svalovec špirálovitý

Rezervoárom svalovca sú voľne žijúce mäsožravá a všežravá zvieratá, napr. líšky, jazvece, ale aj hlodavci či vtáky. Môže sa vyskytnúť aj u domácich zvierat, hlavne potom ošípaných, psov, mačiek či koňov.

Prenos a rozvoj infekcie svalovcom špirálovitým - trichinelóza

Prvá fáza, črevné infekcie

Človek sa nakazí alimentárne, tj. zjedením nakazeného mäsa, ktoré nie je dostatočne tepelne spracované. V svalovine nakazeného zvieraťa bývajú larvy svalovca, ktoré sú zapuzdrené. Puzdrá sa môžu rozpustiť už v žalúdku vplyvom prítomnosti kyseliny chlórnej a tráviacich enzýmov. Uvoľnené larvy sa dostávajú do tenkého čreva, kde sa larvy takmer okamžite zavrtávajú do sliznice. V črevnej sliznici rýchlo dospievajú, a to do cca 30 hodín od prieniku do tela hostiteľa. Potom sa môžu začať množiť. Prevažujú samičky, lebo samčekovia po oplodnení samičky umierajú. Samičky žijú v črevnej sliznici až 7 týždňov a za tú dobu môžu naklásť aj 1500 lariev.

Druhá fáza, napadnutie svalov

Mladí červy môžu preniknúť aj do krvného obehu a tiež do lymfatických ciev a sú tak roznášané do celého tela. Usadzujú sa hlavne v priečne pruhované svalovine. Najviac potom v bránici, pažeráku, brušných svaloch, svaloch dolných končatín. Neusádzajú sa v pľúcach, mozgu ani srdcu. V mieste napadnutia dochádza k poškodeniu svalových snopcov, larva sa "obalí" do membrán z poškodených buniek. Začína sa rozvíjať zápalová odpoveď a dochádza k vzniku ohraničeného pevného puzdra. Vo vytvorené cyste sa nachádza larva, ktorá dozrieva. Za cca 3 týždne už môže dôjsť k nakazeniu ďalšieho hostiteľa.

V priebehu infekcie sa tvoria protilátky, ktoré je možné detekovať v krvi nakazeného. Vzniká dlhodobá imunita.

Príznaky nákazy svalovcom

Príznaky závisí na množstve lariev, ktoré sa v infikovanom nachádzajú.

Po pár dňoch od nakazenia, v črevnej fáze choroby, sa objavujú hnačky, bolesti brucha, vracanie a horúčky. Ťažké infekcie môžu končiť aj smrťou nakazeného.

V druhej fáze sa dostáva svalovec do svalov, čo sa prejaví horúčkou, zmenou vedomia, zápalom svalov a ich silnými bolesťami. Svaly strácajú svoju funkciu. Objavujú sa drobná ložiská krvácanie do kože či na spojovkách. Môžu byť zväčšené uzliny či slezina.

Diagnostika

Prvé dni je možné nájsť svalovca v krvi, robí sa biopsia postihnutých svalov, hodnotí sa aj prítomnosť protilátok v krvi atď.

Liečba

Ak je svalovec ešte v čreve, volí sa vyvolanie hnačky, výplach žalúdka.

Neskôr kortikoidy na utlmenie zápalu, tlmí sa bolesti, teplota, podávajú sa antiparazitiká, napr. Thiobendazol, piperazín ...

Autor: Drahomíra Holmannová

 


 

comments powered by Disqus