Je med vhodný pre dojčatá a batoľatá?

Med je jednou z prírodných nádher a darom pre ľudstvo. Hovorí sa mu tiež oprávnene tekuté zlato. Ako vieme, je jednou z najkvalitnejších potravín, ktoré nám príroda môže ponúknuť. Med je vyrobený z nektáru, získaného z rôznych kvetov. Včely, ktoré zbierajú med, hrajú dôležitú úlohu v produkcii medu.

Med pre dojčatá a batoľatá

Po mnoho tisícročí bol med spotrebovávaný ľuďmi a mnohými starými kultúrami a civilizáciami. Patria sem najmä Egypt, Grécko, Rím, Stredný východ, Afrika, India, Čína, kultúry aztécké a mayské a Stredná Amerika. Tieto krajiny vedeli o prínosných vlastnostiach medu a spotrebovávali ho vo veľkej miere. Tieto dávné kultúry verili, že med má tiež liečivé vlastnosti. Najmä v Egypte, Indii, Grécku a Ríme. Existuje niekoľko prípadov, keď slávni filozofi opísali vo svojich spisoch, že med má niekoľko liečivých vlastností, a od tej doby sa používa v tradičnej medicíne.

Med pre deti?

Hoci sa med javí ako zdravá a prirodzená potravina, s konzumáciou u dieťaťa by sme mali byť opatrní. Podľa pediatrov, sa nemá podávať deťom do jedného roka. Hlavným dôvodom je, že med môže obsahovať spiace endospory bakteriálnych druhov známych ako Clostridium botulinum. Tieto endospory majú vysoké riziko vzniku botulizmu u dieťaťa. Baktérie sa môže namnožiť v nezrelom tráviacom ústrojenstve dieťaťa a spôsobiť vážne komplikácie. Ide o závažné ochorenie, ktoré v tom najhoršom prípade môže skončiť až smrťou dieťaťa. Tieto spory sú pre dospelého jedinca a deti nad 1 rok zvyčajne neškodné, pretože mikroorganizmy, ktoré sa normálne nachádzajú v čreve, baktériu zahubí. Ak sa chcete komplikáciám u vášho dieťaťa vyvarovať, nepodávajte mu a ani nevarte s medom. Kým baktérie sú citlivé na teplo, spóry možno len ťažko zabiť. Zakúpené potraviny, ktoré obsahujú med, ako sú raňajkové cereálie a dojčenská výživu, sú pre dieťa bezpečné, pretože boli zahriate natoľko, že spóry usmrtí. Je však vhodné, aby sa rodič poradil s detským lekárom o tom, ktoré potraviny sú v danom veku pre dieťa najvhodnejšie.

Príznaky botulizmu sú najčastejšie potenie, zvracanie a bolesti brucha. Postihnuté sú nervy a dochádza k svalovej slabosti, spolu so zápchou a poruchami močenia. U dieťaťa dôjde k problémovému sania, ochabnutiu čeľuste alebo neutišitelnému plaču. Dochádza k rýchlej únave a celkovému vyčerpaniu. V prípade, že si u svojho dieťaťa všimnete akýchkoľvek príznakov, okamžite vyhľadajte lekára.

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť týmto komplikáciám je nepodávať med dieťaťu do jedného roka. Niektorí autori odporúčajú až do 18 mesiacov veku dieťaťa. Ak je dieťaťu viac môže byť med podávaný bez akýchkoľvek problémov.

Existuje niekoľko spôsobov, ako med zaisťuje množenie a rast baktérií. Je to hlavne z toho dôvodu, že obsahuje veľa cukru, ktorý je pre rast baktérií veľmi dôležitý. Okrem toho je med hygroskopický. To znamená, že do seba priťahuje vlhkosť - ideálne podmienky pre rast baktérií.

Zdravotné výhody medu pre deti

Med je zdravší ako cukor. Je mylná predstava, že med je len cukrový sirup. Má rôzne typy cukrov ako je sacharóza, glukóza a fruktóza. Každý z týchto cukrov je odlišný od bežného stolného cukru, na ktorý sme zvyknutí. Tieto cukry sa dobre trávi a robia z medu skvelú potravinu. Med zásobuje jedinca pomerne na dlhú dobu energiou. Tiež dodáva vitamíny a minerály. Dokonca obsahuje niekoľko aminokyselín, ktoré sú veľmi vhodné pre fyzický vývoj.

Med dokonca ponúka ochranný účinok pre pečeň. Najmä paracetamolom vyvolané poškodenie pečene. Pri užívaní paracetamolu je vhodné užívať súčasne med, aby znížil nežiaduce účinky.

Pomáha pri rýchlejšiemu hojeniu rán. Táto schopnosť medu bola zaznamenaná len nedávno. Keď je med nanášaný na rany, hojenie je preukázateľne niekoľkonásobne rýchlejší. K takýmto účely môže byť občas použitý aj u detí mladších ako jeden rok.

Predtým bol med tradične podávaný deťom, ktorí trpeli na kašeľ. Zvlášť v nočných hodinách môže mať vplyv na kvalitu spánku u dieťaťa. Pôsobí ako upokojujúci činidlo na zapálené dýchacie cesty.

Nevýhody medu pre deti

  • Dojčenský botulizmus: Ako už bolo spomenuté, med môže obsahovať spóry baktérií, ktoré môžu vyvolať detský botulizmus. Nie je vhodné med podávať do 12.-18. mesiacov veku dieťaťa.
  • Alergia na peľ: okrem botulizmu je tu tiež riziko alergie na peľ, hoci riziko dostať túto alergiu cez med je veľmi zriedkavé. Mnoho ľudí má na peľ alergiu a med môže mať stopy po peľu. Aby sa zabránilo alergickým reakciám, je lepšie, aby sa med dával deťom až od jedného roka.

Vyberajte kvalitný med

Pre svoje blahodarné účinky je med nezastupiteľným pomocníkom v domácnosti. Je však dôležité vyberať kvalitný med, ktorý tieto účinky bude vykazovať. Dobrou voľbou je med priamo od miestneho včelára, než komerčný z obchodov. Riziko botulizmu je v komerčnom mede znížené, ale ten zasa môže obsahovať pesticídy alebo iné chemické látky. To je dôvod, prečo je lepšie sa rozhodnúť pre ekologický med. Je tiež dobré čítať zloženie medu a jeho certifikácie.

Autor: Klára Šedová

 


 

comments powered by Disqus