Patelárna tendinitída

Patelárna tendinitída známa tiež ako tendinóza je pomerne bežná príčina bolesti kolena v dolnej časti jabĺčka. Najčastejšie postihuje športovcov, ktorí sa venujú športom, v ktorých sú časté výskoky. Typicky sa jedná o volejbal alebo basketbal. Pacienti popisujú bolesť v prednej časti kolena.

Zranenie kolena

Príznaky

bolesť kolena

Týka sa časti tela

Miesto, kde sa šľacha štvorhlavého stehenného svalu upína na holennú kosť, je veľmi náchylné k rôznym postihnutím alebo poranením, lebo je tu veľký ťah a tlak. Ak sa úpon štvorhlavého stehenného svalu preťažuje, tak sa bolesť často prejavuje práve v mieste úponu tohto svalu k holennej kosti, priamo pod jabĺčkom (Patelou). Preťažovanie v tomto mieste obmedzuje prietok krvi a lymfy, ktoré zásobujú kyslíkom a živinami nielen svaly, ale aj ostatné tkanivá, avšak na ceste späť so sebou berú i rôzne metabolity a škodlivé látky, ktoré sa v tele prirodzene tvorí. Krv a lymfa tak telo čistí. V prípade, že je šľacha dlhodobo preťažovaná, úpon sa zanáša škodlivými látkami, ktoré sa v ňom postupne hromadia a môže dôjsť aj k rozvoju zápalu. Patelárna tendinitída čiže skokanské koleno sa potom prejaví ako bolesť priamo pod jabĺčkom.

Príčiny patelárnej tendinitídy

  • Problémy vznikajú predovšetkým častým a opakovaným preťažovaním kolena. Pokiaľ nie je problematická aktivita na nejaký čas prerušená, začnú sa vytvárať malé trhlinky.
  • Ďalšou príčinou patelární tendinity je dorziflexe členku, slabé sedacie svaly a tuhosť svalov, najmä kvadricepsov a hamstringov.
  • Skokanské koleno postihuje takmer výlučne aktívnych športovcov v mnohých športových oblastiach.

Faktory ovplyvňujúce vznik skokanského kolena

  • dlhodobé preťažovanie dolné končatiny (beh predovšetkým do kopca, tvrdé doskoky, dlhá chôdza a pod.)
  • svalové dysbalancie prevažne v oblasti nôh
  • skoršie úrazy nôh, mikrotraumatá patelárnej šľachy, poranenia kolenných kĺbov
  • nevhodný stereotyp chôdze a behu

Na základe trvania príznakov určia lekári jeden zo štyroch stupňov postihnutia kolena:

  1. stupeň - bolesť len po aktivite, bez funkčných problémov.
  2. stupeň - bolesť pri a po aktivite, aj keď je pacient stále schopný dostatočne plniť svoju športovú úlohu.
  3. stupeň - dlhšia bolesť pri a po aktivite, znížená schopnosť športovať.
  4. stupeň - úplné roztrhnutie šľachy vyžadujúce operáciu.

Diagnostika

Prvým prejavom patelárnej tendinózy je bolesť v mieste úponu, na dotyk, pri záťaži i v pokoji. Ak sa v úponu začali usadzovať vápnikové ióny a šľacha kostnatí, bude táto zmena viditeľná na röntgenovom snímke. Ďalším variantom diagnostiky je ultrazvukové vyšetrenie, ktoré dokáže presne odhaliť miesta, kde je šľacha postihnutá zápalom, ale aj drobné poranenia časti šľachy transformujúcu sa na kosť.

Liečba

V prvotných fázach choroby je potrebné predovšetkým odpočívať, ľadovat, sťahovať a vyvyšovať koleno. Problémy by mali po čase ustúpiť. Aby opäť nedošlo ku komplikáciám, je dôležité pravidelne cvičiť. Jedná sa hlavne o kontrakcie kvadricepsov a dobrý fyzioterapeut vám môže odporučiť aj špeciálne cviky s preťahovaním k posilneniu svalov a šliach.

Ak bolesť pretrváva 6 až 12 mesiacov, môže sa pristúpiť aj k operácii, ktorú bude odstránená myxoidná degenerácie vo šľache

Konzervatívna liečba

K liečbe bolestí kolena sú v lekárňach dostupné masti, gély a lieky, ktoré dokážu na určitú dobu od bolesti uľaviť. Avšak ich vedľajšie účinky často telu škodí, ako napríklad kortikoidy (hormonálne lieky). Lekár vám môže ponúknuť tiež obstreky najrôznejšieho zloženia, ale aj tie obsahujú prevažne kortikoidy, ktoré šľachu ešte viac naruší a tá sa stane náchylnejšie k ďalším poranením. V akútnej fáze je účinné miesto bolesti ľadovat.

Operácia

Pri operácii vás čaká invazívny zákrok, počas ktorého lekár rozreže úpon a časť šľachy pod jabĺčkom, vrtákom s malým priemerom úpon naruší, čím stimuluje opravný proces. Po operácii budete mať koleno minimálne 4 týždne v pevnej ortéze, postupne odložíte barle a do 6 týždňov sa pozvoľna začnete dostávať do plnej záťaže. Šport v normálnom zaťažení bude možný po ďalších 3 až 4 mesiacoch.

 


 

comments powered by Disqus