Žlčník

Žlčník je hruškovitý vakovitý orgán v pravej polovici dutiny brušnej. Slúži na skladovanie žlče z pečene, ktorá je následne používaná v tráviacom procese. Žlčník pojme 30 až 50 ml žlče. Vyprázdňuje sa zvyčajne po veľmi tučnom jedle. Nie je k životu nevyhnutný, ale veľkou mierou pomáha k tráveniu niektorých látok.

Žlčník

Asi najčastejším ochorenia sú žlčníkové kamene. Trpí nimi približne každý desiaty človek a 30% ľudí nad 40. Rizikovými faktormi sú tu vek, pohlavie, životný štýl a vrodená dispozícia. Častý výskyt je u tehotných žena a ľudí, ktorí už trpia nejakou chorobou tráviaceho traktu. Avšak najväčším rizikom je jedlo a hlavne to tučné. Žlč skladovaná v žlčníku má v sebe určitú hodnotu rozpusteného cholesterolu. Ak dôjde k príjmu takéhoto množstva, ktoré sa nebude môcť rozpustiť, začne sa cholesterol spolu s inými zložkami žlče hromadiť a tvoriť malinká zrniečka. Väcšie množstvo takých zrniečok utvorí menšie kamienok, ktorý potom utesní odvodné kanálik.

Ďalšie chorôb je žlčníkový zápal. Ten vzniká veľmi často ako následok žlčníkových kameňov. Inak sa vyskytuje u ľudí s infekciou, vážnym zdravotným stavom, popáleninami alebo po fyzickom zranení. Tiež sa s ním stretávajú ľudia dlhšiu dobu pripojení na dýchací prístroj alebo tí, ktorým sú živiny podávané vnútrožilovo.

Príznaky sú teplota, dlhotrvajúce bolesti, nevoľnosť, plynatosť a grganie. Ak zápal neobjavíte a nevyhľadáte lekára, môže sa rozšíriť do vedľajších orgánov. Bolesti by tak boli silnejšie a reagovali na dýchanie alebo dotyk brucha. K zamedzeniu takýchto nepríjemností dbajte na správnu životosprávu s dôrazom na netučné jedla.

Žlčníkové kamene

Cholelithiasa - žlčníkové kamene, sú najčastejšou chorobou osôb vo výške vyššom veku. Nachádza sa u 40tich% žien nad 40 rokov veku a 16ti% mužov. Jan malé množstvo sa prejavuje príznakmi navonok a zvyšok kamienkov zostáva nepovšimnutý a príchádza sa na ne až počas pitvy.

 


 

comments powered by Disqus