Tenisový lakeť

Ochorenie, ktoré je veľmi nepríjemné a postihuje svalové a šľachové úpony lakťového kĺbu. Zápalové zmeny sú lokalizované v dolnej časti vonkajšieho lakťového kĺbu. Vznik tohto ochorenia je predovšetkým úrazového charakteru, ochoreniu sa hovorí tenisový lakeť preto, že najčastejšie postihuje športovce.

Tenisový lakeť

Ako sa prejavuje tenisový lakeť

Tenisový lakeť vzniká väčšinou náhle pri preťažovaní hornej končatiny. Jeho prejavy sú bolestivosť pri pohmatom, bolesť sa stupňuje a ak sa tenisový lakeť nelieči, má pacient problém neskôr zdvihnúť aj hrnček. Bolesť vystreľuje do prstov alebo do ramena. Bolesť sa pri námahe zväčšuje a naopak pri režime spánku ustupuje. Ďalším prejavom je opuch, začervenanie a zvýšená lokálna teplota. Obtiažne natiahnutie a rotácie s dlaňou nahor.

Diagnostika je v tomto prípade jasná, lekár sa vám najprv spýta na to, kedy sa začali bolesti objavovať, premačká si danú oblasť a vykoná tzv. Stress test tretieho prsta. Ide o natiahnutie prostredného prsta cez odpor, ak je test pozitívny ucíti veľkú bolesť v oblasti lakťa. Ďalej sa môže vykonať RTG na zistenie, či nie je poškodená kosť či kĺb. Ďalej sa vykoná ultrazvuk alebo magnetická rezonancia.

Liečba 

Liečba nie je náročná, ale je veľmi zdĺhavá. Delí sa na konzervatívnú a chirurgickú, podľa stupňa poškodenia. Pri konzervatívnom spôsobe liečby sa lakeť znehybní a podávajú sa analgetiká pre tíšenie bolesti. Ďalej je nutná rehabilitácia a ľadové obklady v prípade opuchu. Ak je liečba neúspešná podávajú sa kortikoidy a na danej oblasti sa uskutočňujú obstreky.

Chirurgická liečba je predpisovaná ak sa konzervatívna liečba neosvedčí. Je nutná hospitalizácia niekoľko dní a zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii. Po operácii je končatina niekoľko dní v pokoji a potom sa začína rehabilitovať.

Rehabilitácia

Rehabilitácia je v prvých mesiacoch vykonávaná s odborníkom, ktorý vám vysvetlí jednotlivé cviky a povedie vám ruku. Včasná rehabilitácia je základom pre úplné uzdravenie a navrátenie končatiny k úplnej hybnosti.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus