Strie

Strie, nazývané tiež pajazvičky, sú drobné kožné jazvičky, ktoré vznikajú narušením kožných vlákien. Koža je svojou stavbou a obsahom látok prispôsobená k pružnosti. Našim pohybom sa dokáže rozťahovať a do istej miery aj zmršťovať.

Strie v tehotenstve

Týka sa časti tela

Bohužiaľ naša koža sa nedokáže naťahovať do nekonečna. Predovšetkým v období tehotenstva alebo pri rýchlo nabraté váhe dochádza v krátkom čase k zmenám našej telesnej konštrukcie. Koža sa nedokáže rýchlo prispôsobiť, je napínaná a nakoniec dochádza k popraskaniu elastických vlákien.

Strie sa najčastejšie vyskytujú na bruchu, prsiach, bokoch a stehnách. Pôsobí ako podkožné jazvičky modrej, červenej alebo striebornej farby. Sú závislé na našej genetickej výbave, ktorá nám určuje mieru pružnosti našej kože. Strie môžu mať aj muži. Najčastejšie sa tak deje pri rýchlom naberaní svalovej hmoty.

Strie nie sú chorobou. Jedná sa o nevratné poranenia vrstvy kože. Možnosti odstránenia v dnešnej dobe ponúka len kozmetická strediska pomocou laserového zákroku. Avšak ak plánujete posilňovať alebo otehotnieť, dá sa so striami bojovať prevenciou.

Základom je dostatočné hydratovanie kože. K tomu môžete použiť krémy alebo olejčeky z radov voľne dostupných prostriedkov. Je vhodné používať aspoň dva typy týchto prípravkov. Jeden by mal udržiavať pokožku hydratovanú na normálne použitie a druhý by ju mal viac premastiť po kúpeli, kedy je viac vysušená. Princíp spočíva v tom, že vašej pokožke výrazne zvýšite pružnosť a zamedzíte alebo obmedzíte popraskanie elastických vlascov.

 


 

comments powered by Disqus