Obväzová technika

Nie je dôležité či budete mať perfektne uviazanú postihnutú končatinu, záleží na tom, či budete vôbec vedieť zaobchádzať s jednotlivými obväzy. Nikto sa vám nebude smiať, keď budete mať obväz zaviazaný cik - cak. Hlavné je, že vás napadlo ho v danej situácii správne použiť. Na trhu existuje celý rad rôznych obväzových materiálov. My si v tomto článku priblížime základné druhy obväzov a v akej situácii je použiť.

Zena s obvázaný rukou

Obväzová technika je dôležitá pre tri základné druhy pomoci. Jedná sa o zástavu krvácania, ochranu rany pred infekciou a znehybnenia poranené končatiny.

Šatka - jedná sa o imobilizačné pomôcku, ktorá dokáže stabilizovať napríklad ruku pri zlomenine. Šatka by nemal prísť do styku s ranou, je to naozaj len podporná látka. Pri prvej pomoci v lese sa nemusí jednať len o šatku, ale aj o mikinu, opasok či ostatné kusy oblečenia, ktoré sa dajú zviazať a môžu pomôcť znehybnieť končatinu.

Krycí materiál - jedná sa o bezpečnú tkaninu, ktorá sa na ranu nelepí, nedráždi ju či nerozdírá. Pri improvizácii je možné nahradiť tento materiál čo najčistejším oblečením, ktoré máte na sebe (nepoužitý vreckovku by bol ideálny). Používa sa pri ľahkom krvácanie, odretie alebo popálenie.

Tlakový obväz - špeciálne vyrobený obväz pre masívne krvácanie. Súčasťou je špeciálna sacia vrstva, ak je krvácanie naozaj veľké a vy uvidíte, že krv presakuje, neskladajte predošlí materiál, ale vážte ďalšie vrstvy. Môžete si pomôcť zaškrtením končatiny niekoľko centimetrov nad ranou. U brušného krvácanie ešte obväz stláčajte rúk.

Náplasť - netreba viac predstavovať najobľúbenejší a najrozšírenejší druh obväzového materiálu. Nie je snáď žiadna domácnosť, kde by sa nejaká náplasť nenachádzala. Náplasť je dobrá pri zakrývaní menšie rany, kvôli infekcii. Rozbité koleno poznáte určite všetci. Náplasť je tiež dobrá pri rozseknutí niektorej časti tela. Tzv. Mašličkou môžete rozšklebené časti spevniť k sebe a tým lepšie zabrániť krvácanie.

Techniky obväzovanie nie sú potrebné, inštinkt vám napovie ako danú oblasť zaviazať. Nemusíte byť veľmajstri, aby ste dokázali zaviazať odreté koleno, rozbitú hlavu alebo krvácanie.

Autor: Lucie Kliková DiS.

 


 

comments powered by Disqus