Deviaty mesiac tehotenstva

Týždeň tehotenstva: 37. týždeň - 41. týždeň

Deviaty mesiac tehotenstva

Počítanie lekárov: 35 + 5 - 40 + 0 tt.

Vek plodu: cca 238. DPO - 266. DPO

37. týždeň (36 + 0 - 36 + 6)

238. DPO - neustále pribúda tukové tkanivo a bábätko sa začína poriadne zaguľacovať. Stále prebieha vývoj mozgu

240. DPO - váha sa pohybuje okolo 2,8 kg a dĺžka okolo 49 cm

Tip: v tomto týždni už všetko nachystajte na čisto a užívajte si posledný týždne, relaxujte, čítajte knižky a rozprávajte sa s bábätkom. Návšteva kina či kamarátky bude príjemným spestrením čakania na bábätko.

Zaujímavosť: niektoré deti narodené v tomto týždni váži aj viac ako 3,2 kg a sú veľké ako iné v 40 týždni, nebojte sa, že by ste pôrod nezvládla, ak máte vyšší váhový odhad. Tesne pred pôrodom vám bude urobený nový odhad a môžete sa s doktorom dohovoriť na postupe pôrodu či na predčasnom vyvolaniu.

Vyšetrenie: od teraz budete chodiť na kontroly každý týždeň, buď k svojmu gynekológovi alebo si vás preberie pôrodnice, v ktorej budete rodiť. Bude vám meraný tlak, pravidelné vyšetrenia moču a hlavne KTG - teda meranie oziev plodu a činnosť maternice. Niektorí lekári vám budú uskutočňovať aj ultrazvuk a vnútorné vyšetrenia pôrodných ciest, nie je to však nutnosťou

38. týždeň (37 + 0 - 37 + 6)

242. DPO - placenta začína starnúť a objavujú sa v nej krvnej zrazeniny a kalcifikácie, ešte stále dokáže bábätko uživiť. V črevách dieťaťa sa hromadí prvá zelenočierna stolička - smolka

246. DPO - u chlapcov sú semenníky zostúpené v miešku, u dievčat veľké pysky prekrývajú malé

Zaujímavosť: od tohto týždňa je vaše bábätko považované za donosené a zrelé

Môžete pociťovať prvé kontrakcie, tzv. Poslíčky, maternica sa pripravuje na blížiace pôrod a týmito sťahmi sa cvičí. Ak sú kontrakcie nepravidelné, avšak bolestivé, dajte si teplú sprchu alebo vaňu. Nebojte sa pripustiť si naozaj teplú vodu, ak máte fyziologické tehotenstvo bude všetko v poriadku.

Tip: pôrod je už na spadnutie, je potrebné skontrolovať, či máte všetky doklady k pôrodu po ruke, ak ste viacrodička zaistite si stráženie a dohodnite sa s partnerom ako cestu do pôrodnice absolvujete.

39. týždeň (38 + 0 - 38 + 6)

250. DPO - bábätko váži už viac ako 3 kilá a meria okolo 50 cm

255. DPO - bábätko dokončilo svoj vývoj, z placenty si vzalo už všetky živiny a od teraz sa bude už len ,, canc ". Endokrinný systém bábätka sa pripravuje na pôrod

Zaujímavosť: aj keď už sú všetky orgány vyvinuté (okrem mozgu, ktorý sa bude vyvíjať ešte niekoľko mesiacov po narodení) sa tiež pľúca stále dovyvíjejí, ty skončí svoj vývoj tesne pred samotným narodením.

Tip: v prípade, že ste aktívna vodička, dajte si dlhší čas na dojazd a robte si väčšie prestávky. Ak však nemusíte riadiť, radšej sa nechajte voziť. Na konci tehotenstva môžete vnímať inak vzdialenosti a reflex už tiež nie je tak rýchly.

40. týždeň (39 + 0 - 39 + 6)

259. DPO - v tomto týždni už bábätko váži a meria vo väčšine prípadov tak, ako bude mať aj po pôrode. Váha sa pohybuje okolo 3,5 kg a dĺžka okolo 50 cm. Váhový odhad lekárov sa môže mýliť až o 500 gramov, či už + alebo -

Tip: môžete skúsiť pre vyvolanie polohu horúcu vaňu, prechádzky, sex či pitie maliníku, nikde však nie je napísané, že práve u vás tieto metódy budú fungovať. Aj keď je čakanie v posledných týždňoch náročné, spríjemnite si ho relaxáciou a odpočinkom. Nič iné než trpezlivosť vám rovnako nezostáva.

41. týždeň (40 + 0 - 40 + 6)

266. DPO - po termíne pôrodu sa zhodnotí celkový stav dieťaťa a v prípade akýchkoľvek pochybností sa vykoná umelé vyvolanie alebo akútny cisársky rez. Ak je všetko v poriadku, čaká sa ešte cca 10 dní a až potom je pôrod umelo vyvolaný.

Vyšetrenie: po termíne pôrodu budete navštevovať pôrodnici už 2-3 týždenne.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus