Kyfóza

Ak máte guľatý chrbát v oblasti hrudi, s najväčšou pravdepodobnosťou máte ochorenie nazývané guľatý chrbát čiže hyperkyfóza. Ovšem ako kyfóza je správne medicínsky označovaná fyziologicky zakrivená chrbtica práve v oblasti hrudnej chrbtice. Väčšinou sa však guľatý chrbát nazývá tiež kyfóza, aj keď je to vlastne názov pre fyziológiu. Ak trpíte guľatými chrbtom, máte nielen problémy s chôdzou, ale aj problémy s bolestivosťou.

Neprimerané klenutie chrbtice môže byť spôsobené mnohými aspektmi, najčastejšie sa jedná však o zlé držanie tela pri chôdzi a alebo pri sedení, ďalej je možné kyfózu získať hormonálnou nerovnováhou, napríklad v puberte či u žien v prechode. Ak cvičíte a nemáte trénera, môžete si nesprávnym zaťažovaním opäť spôsobiť kyfózu.

Príznaky kyfózy

Medzi najčastejšie prejavy tohto nepríjemného ochorenia patrí samozrejme bolesť. Kyfóza je najčastejšie diagnostikovaná medzi 6. a 8. hrudným stavcom a preto sú aj prejavy typické. Jedná sa o nahrbenie, vyčnievajúce lopatky, ramená posunutá vpred, hlava v predklone a celkovej zhrbení tela. V niektorom závažnejším priebehu, môže kyfóza zmeniť usporiadanie vnútorných orgánov, ako srdce a pľúca.

Diagnostika

Diagnostika tohto ochorenia je veľmi jednoduchá a nemusí sa tvoriť žiadna špeciálne vyšetrenie. Lekár na prvý pohľad spozná, či je chrbát fyziologicky zakrivený a či je možné s nim niečo robiť. Niektoré zmeny totiž bývajú nevratné, ak sa k lekárovi nepríde v čas. Ďalej sa vykoná RTG, CT alebo magnetická rezonancia, kde sú zmeny vidieť.

Liečba kyfózy

Čo sa týka liečby, tu je na programe konzervatívna liečba, zmiernenie bolesti podaním analgetík, cvičenie za pomoci špecialistov fyzioterapeuta, správne držanie tela. Pokiaľ je zakrivenie už dlhodobé, sú teraz na trhu pomôcky pre fixáciu chrbtice. Musíte cvičiť pravidelne, ale z lekárskeho hľadiska je tu nádej, že sa vám kyfóza spraví do fyziologických hodnôt, je to však ťažké a veľmi zdĺhavé, jedno cvičenie váš chrbát nespraví.

Ak trpíte guľatými chrbtom, riešte tento problém čo najskôr a nečakajte, až budú vaše problémy trvalé.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus