Jesenné depresie

Či už chceme alebo nie, jeseň je obdobie, kedy na mnoho ľudí padá splín a nie sú vo svojej koži. Nie je to len tým, že sa skracuje deň, ale tiež tým, že sa príroda chystá na svoj zimný spánok, padá lístie, začínajú ranné mrazíky, objavujú sa rôzne ochorenia dýchacieho systému a ďalšie nie celkom pekné veci.

Depresia na jeseň

Fakt, že sa blížia Vianoce niektorým ľuďom tiež moc nepridá. Stres z nákupov darčekov je každoročná. Vo svojom okolí môžete pozorovať zvýšená úmrtí starých ľudí, častejšie choroby tých malých. Jeseň má svoje čaro, bohužiaľ na väčšinu ľudí pôsobí veľmi depresívne, aj keď o pravé depresii tu nemôže byť vôbec reč.

Lekári sa zhodujú, že v jesennom období pribúda samovrážd, ľudia si chodia častejšie pre antidepresíva a ak chcete s vysádzaním liekov ,, šťastia "začať na jeseň, bude vám dôrazne odporúčané, že prvé vysádzanie je vhodné až tak v marci.

Čo robiť pri jesennej depresii?

Hlavné je prečkať toto obdobie bez ujmy na zdraví. Určite nie ste na vaše stavy sami a jesennú depresiou trpí hŕbu ľudí na celom svete. Chrípkové obdobie je najlepšie prečkať doma v pohodlí, zbytočne sa nepreťažovať.

Ak si nemôžete dovoliť to, aby ste boli bez stresu, je dobré využiť prírodný pomôcť, uvariť si každý večer ľubovníkový čaj, dať si horúcu kúpeľ a aspoň na 15 minút relaxovať. Urobiť si na celý týždeň plán a podľa neho postupovať. Uvidíte, že ak si budete vyraďovať jednotlivé úlohy, práca a zariaďovanie vás bude baviť.

Jeseň patrí každý rok k jednému z najkrajších a najfarebnejších ročných období. Neberte jeseň ako niečo škaredého a nájdite si na ňom niečo krásne. Aj malé veci poteší. Skúste ísť s deťmi na prechádzku do parku, vytvorte si postavičky z gaštanov, vydlabte si tekvicu, púšťajte drakmi a zaspomínajte na svojich blízkych. Jeseň vie byť krutý a krásny zároveň, skúste sa zastaviť a rozhliadnuť sa po krajine. Na svete je predsa krásne aj keď prší. Optimizmus vám dodá bezstarostný život.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus