Brucelóza

Brucelóza je vysoko nákazlivé ochorenie človeka a zvierat vyskytujúce sa po celom, svete. U nás bolo ochorenie domácich zvierat vymetené v 60. rokoch 20. storočia.

Brucella

Ochorenie bolo prvýkrát popísané v roku 1887 Sirom Davidom Bruce a bolo po ňom i pomenované. Ide o ochorenie, ktoré sa vyskytuje hlavne u ošípaných, prežúvavcov a ďalších zvierat. Od nich sa môže nakaziť aj človek, ale táto choroba nie je medzi ľuďmi prenosná. Zdrojom infekcie je pre človeka tiež nedostatočne tepelne ošetrené mlieko a výrobky z neho.

Pôvodca

Brucelóza je spôsobená baktériami rodu Brucella. Sú to tyčinkové, gramnegatívne, aeróbne baktérie, ktoré sa v hostiteľskom organizme vyskytujú vo vnútri buniek (intracelulárne). Dnes je známe 8 druhov baktérií brucel líšiacich sa predovšetkým pôvodným hostiteľom.

Brucelózu u ľudí najčastejšie spôsobuje druh B. melitensis, ktorý sa hojne vyskytuje v oblastiach Blízkeho a Stredného východu, Stredozemného mora, Južnej a Strednej Ameriky.

Príznaky brucelózy

Medzi najčastejšie príznaky ochorenia zvierat sa radí predovšetkým zápaly semenníkov a nadsemenníkov samcov a strata ich plodnosti. U samíc ide hlavne o potraty gravidných samíc. U ľudí postihuje ochorenie viacerých orgánových sústav (tzv. multisystémové ochorenie). Medzi najčastejšie klinické príznaky patrí horúčka, ktorá býva veľmi frekventovaná, prerušovaná a kolísavá. Ak je postihnutý pohybový aparát, pociťujú pacienti bolesti kĺbov a svalov, ktoré sú typické pre artritídu, zápaly šliach a ich pošiev.

Ďalšími častými príznakmi sú:

  • únava,
  • depresie,
  • bolesti hlavy,
  • celková slabosť,
  • malátnosť,
  • nevoľnosť,
  • nechutenstvo.

Ak je postihnutý nervový systém, vyskytne sa u pacientov zadržanie moču (retencia), závraty a dočasné ochrnutie končatín. Nákaza pohlavného ústrojenstva mužov vedie k zápalom semenníkov a môže spôsobiť neplodnosť. Infekcie u tehotných žien môže viesť k potratom, predčasným pôrodom, k narodeniu postihnutých detí alebo dokonca k úmrtnosti novorodencov.

Prevencia a liečba

Preventívnym opatrením je hlavne dôsledné vyšetrovanie domácich zvierat a zamedzenie konzumácie tepelne nespracovaného mlieka a výrobkov z neho. Terapia hospodárskych zvierat sa nevykonáva. Zvieratá s touto chorobou bývajú utratené. Terapia je povolená u psov, ale vo väčšine prípadov je neúspešná a klinické príznaky sa stále objavujú. Odporúča sa kastrácia nakazených sučiek a psov.

Liečba brucelózy u ľudí je kvôli širokému spektru prejavov ochorenia a častému rozvoju komplikácií dosť zložitá. Základom liečby je podávanie antibiotík a podľa potreby býva podporované symtomatickou liečbou. Na liečbu brucelózy u dospelých sa odporúča antibiotikum rifampicín a doxycyklyn dvakrát denne po dobu šiestich týždňov.

 


 

comments powered by Disqus