Fimóza

Intímny problém, ktorý rieši mnoho môžem u nás i vo svete. Komplikácie pre spokojný a normálny život, strašiak mamičiek, ktorým sa narodí chlapček. Niekedy extrémne bolestivý problém, ktorý si sami doma len tak nevyriešite, to všetko má za následok fimóza, čiže zúžená predkožka.

Zúženie predkozka

Príčiny zúženie predkožky

Predkožka je kožtička, ktorá zakrýva žaluď na penise, má dve vrstvy - vonkajšie a vnútorné. Ak je všetko v poriadku, môžete predkožku stiahnuť ku koreňu žaluďa ako za erekcie tak v kľudovom stave. Fimóza je najčastejšie vrodená vada, kedy za normálnych okolností postupom času odznie, nie je teda nutné riešiť tento problém v roku dieťaťa. Fimóza môže byť tiež spôsobená ochorením, ako je diabetes mellitus alebo úrazom či zápalom.

Komplikácie

Fimóza môže mať za následok opakované zápaly, veľkú bolesť, zvyšuje riziko rakoviny penisu, pri neodbornom pretiahnutí, môže zúžená predkožka zaškrtiť penis, ktorý môže odumrieť. Tzv. Relatívna fimóza je čiastočné zúženie, kedy v kľude môžete predkožku ľahko pretiahnuť, nemáte problémy s močením, hygienou ani bolestivosťou, pri erekcii predkožka stiahnuť nejde. Pri silnom zatiahnutí môžu vznikať trhliny, ktoré sú potom zjazvené a zúženie sa prehlbuje. Relatívna fimóza je oveľa nebezpečnejšia ako klasická fimóza, pri relatívnej fimóza vznikajú urgentné stavy, ktoré ohrozujú život a hlavne prekrvenie penisu. Tento stav vzniká pri silnom zatiahnutí predkožky a nazýva sa parafimotické zaškrtenie. Pohotovosť je jediným riešením.

Liečba fimóza

Je veľmi dôležité vyhľadať odbornú starostlivosť, ak sa u vášho dieťaťa objavia fimóza alebo ju na sebe sami pociťujete a nepokúšať sa predkožku preťahovať násilím. Táto metóda môže na čas fimóza vyliečiť, ale opakovane sa vracia a zhoršuje sa. Na preťahovanie predkožky u malých detí je veľa názorov, záleží však na matke a individuálnemu procesu u dieťaťa. Všeobecne však platí, že by sa nemalo do týchto vecí zasahovať a násilím predkožku preťahovať. Ak teda nemá chlapec bolesti, zle Choroba a alebo nemá opakované zápaly, potom už by ste mali problém riešiť s urológom.

Autor: Lucie Kľiková

 


 

comments powered by Disqus