Trichomoniáza

Trichomoniáza je sexuálne prenosné ochorenie, spôsobené prvokom bičenkou pošvovej (Trichomonas vaginalis), ktorá tiež vyvoláva ochorenie pošvy.

Trichomoniáza je častejšia u žien, v reprodukčnom veku je ich postihnutých asi 20 %. Oveľa náročnejšie je preukázanie T. vaginalis u mužov, u ktorých býva pravdepodobne hlavnou príčinou zápalu močovej trubice, močového mechúra a prostaty. V niektorých oblastiach je zodpovedná až za 5-10% všetkých zápalov močovej trubice mužov. Väčšina infikovaných mužov sú prenášačmi nákazy, a aj keď nemajú žiadne príznaky, svoje sexuálne partnerky nakaziť môžu.

Pôvodca

Bičenka pošvová je pohyblivý bičíkatý prvok vyskytujúci sa v močopohlavnom ústrojenstve oboch pohlaví. Zatiaľ čo u žien parazituje najmä v pošve, u mužských partnerov nakazených žien je príčinou zápalu močovej trubice. Jeho výskyt je tzv. endemický, čo znamená, že trvalo obýva len určité miesto a taktiež je tzv. geopolitný, teda všeobecne rozšírený. Tento prvok má väčšinou hruškovitý tvar a na konci tela 4 bičíky, piatym bičíkom je zapustený do povrchu bunky.

Príznaky

U žien sa začiatok ochorenia prejavuje obvykle častým, zelenožltým páchnucim pošvovým výtokom, ktorý je sprevádzaný bolestivosťou a podráždením hrádze, vonkajších rodidiel, a stehien, a tiež bolesťami pri močení a bolestivým pohlavným stykom. Niektoré ženy majú iba slabý výtok a po dlhú dobu sú nosičmi ochorení bez závažnejších príznakov, aj keď sa tieto problémy môžu občas kedykoľvek objaviť. Nákaza trichomonádou sa často objavuje spoločne s kvapavkou, a v ťažších prípadoch býva hrádza a vonkajšie rodidlá zapálené a s opuchom pyskov ohanbia. Povrch a pošvové steny krčka maternice bývajú často v normále, avšak môžu na nich byť bodkované škvrnky rovnako ako na jahodách.

Muži väčšinou nemajú príznaky žiadne, ale niektorí môžu mať dočasne spenený či hnisavý výtok z močovej trubice, ktorý je sprevádzaný bolesťami pri močení a častým nútením na močenie väčšinou skoro ráno. Výnimočná komplikácie je zápal prostaty a nadsemenníka.

Diagnostika

Inkubačná doba sa pohybuje medzi 4 až 20 dňami, priemerne však trvá približne týždeň.

Diagnóza sa vykonáva mikroskopickou analýzou pošvového alebo uretrálneho steru, pri ktorej je prvok preukázaný. Šetrnejšou metódou voči pacientovi je kultivačné vyšetrenie.

U žien sa dá diagnóza stanoviť ihneď pomocou mikroskopického vyšetrenia vzorky pošvového sekrétu, ktorý bol odobraný zo zadnej pošvovej klenby, kde je možné ľahko pozorovať mrskavé pohyby bičíkov.

U mužov sa ochorenie preukazuje vyšetrením moču, mikroskopickým vyšetrením steru z močovej trubice a tiež jeho kultivácia vo vhodnej živnej pôde.

Liečba

Základom liečby trichomoniády je antibiotikum metronidazol, na ktoré bičenka reaguje veľmi citlivo. Rovnako ako pri iných sexuálne prenosných chorobách je ďalším základom úspešnej liečby terapia všetkých súčasných sexuálnych partnerov.

Metronidazol vylieči v jedinej dávke až 95% žien, pokiaľ sú súčasne liečení aj ich sexuálni partneri. Keďže efektivita jedinej dávky metronidazolu nie je u mužov istá, mali by byť muži liečení po dobu 7 dní. Všetci sexuálni partneri by mali byť vyšetrení, liečení a chorí by sa mali zdržať pohlavného styku, kým sa liečenie neukončí.

Metronidazol nie je vhodný v čase tehotenstva, aj keď podľa dostupných údajov, nie je už pre plod nebezpečný po prvej tretine tehotenstva.

 


 

comments powered by Disqus