Impotencia

Impotencia, alebo tiež erektilná dysfunkcia, je ochorenie, ktoré spôsobí to, že muž nie je schopný dosiahnuť erekcie alebo ju nie je schopný udržať do konca pohlavného styku. Ako sa mnoho ľudí mylne domnieva, nejedná sa o neschopnosť dosiahnutia orgazmu a ejakulácie.

Impotencia

Príznaky

porucha erekcie

Týka sa časti tela

Diagnóza

Snáď každému mužovi sa aspoň raz v živote stalo, že zlyhal. Inými slovami neudržal erekciu dostatočne dlho, alebo sa mu ju nepodarilo vyvolať vôbec. Avšak v drvivej väčšine nešlo o impotenciu, ale len o chvíľkové zlyhanie napríklad z trémy, neistoty alebo strachu. Práve neistota po prvej skúsenosti sa zlyhaním môže viesť až k takzvanému bludnému kruhu. Jedno zlyhanie má za následok pokles sebavedomie u budúceho styku, kedy z nervozity pred opätovným zlyhania muž zasa zlyhá. Takých nocí môže byť niekoľko a nemusí to nič znamenať (okrem hlbokých šrámov na mužskom egu, ktoré sa zacelí ďalší, tentoraz už úspešnú nocí). Ovšem ak tento problém pretrváva dlhšiu dobu, obráťte sa radšej na lekára.

Dôvod ochorenia

Hlavným dôvodom skutočného ochorenia je poškodenie ciev spôsobené nedostatočným prekrvením. Tento stav môže vyvolať zlá životospráva, ovplyvnená predovšetkým sedavú prácú bez aktívneho pohybu, inou chorobou (najčastejšie cukrovka) alebo negatívnym účinkom dlhodobo podávaných liekov (potencia sa väčšinou vráti po vysadení liekov). Ak užívate lieky na žalúdočné vredy, vysoký krvný tlak, nádorové ochorenia alebo depresiu a zažijete súhru niekoľkých zlyhanie, obráťte sa na svojho lekára a zverte sa mu s problémom.

Problémom môžu byť aj poranenie panvy, podbrušku a pochopiteľne aj penisu a semenníkov. Závažné je aj poranenie miechy a priliehajúcich nervov, ktoré riadi proces erekcie. Impotencia sa sama ponúka, ak trpíte cukrovkou, máte nadváhu, je vám viac ako 50, máte sedavé zamestnanie a váš denný limit neklesne pod jednu krabičku cigariet.

Vznik alebo zhoršenie impotencie môže nastať aj z dôvodu psychického šoku, či už z mladosti (znásilnenie, zneužívanie, ...) alebo v dospelosti (zníženie príjmov, strata zamestnania, ...). U sexuálne neskúsených mužov a predovšetkým začínajúcich násťročných sa môže jednať o veľmi silný strach z odmietnutia alebo dokonca opovrhovanie kvôli výsledku alebo veľkosti pohlavného údu.

Príznaky

Typickým symptómom je zmena kvality erekcie alebo jej udržanie. O ochorenie sa jedná vtedy, ak sa zhoršila aj kvalita erekcie ráno po prebudení. Ak sa hanbíte navštíviť obvodného lekára (alebo obávanější lekárku), môžete navštíviť priamo urológa.

Pri prvých náznakoch problémov skúste obmeniť sexuálný stereotyp. Pre mnohé páry to bude zábavným spestrením a vyrieši to trable u väčšiny prípadov. Môžete skúsiť sexuálne pomôcky alebo erotický film vo dvoch.

Pokiaľ to však nezaberie, navštívte lekára a zverte sa mu. Nezabudnite sa zmieniť o užívaných liekoch a prekonaných chorobách. Lekár je viazaný mlčanlivosťou, preto nezatajujte žiadne skutočnosti, ktoré by na možnú liečbu mohli mať vplyv.

 


 

comments powered by Disqus