Všetko, čo potrebujete vedieť o alergii na kovy

Alergia na kovy patrí v súčasnosti k jednej z najrozšírenejších, podľa niektorých odhadov ňou trpí až 40% populácie. Nemusíte sa však obávať, ani tento problém neznamená, že sa budete musieť rozlúčiť so striebornými náušnicami po babičke. V tomto článku vám okrem iného dáme tipy, ako šperky a ďalšie doplnky vyberať alebo je upraviť tak, aby ste alergiu zabránili.

Alergia na kovy

Najčastejšie alergény

Problémy najčastejšie spôsobuje nikel. Ten je obsiahnutý v nerezových, ale aj strieborných a zlatých zliatinách - teda v šperkoch, hodinkách, ale aj obrúčkach okuliarov, sponách opaskov, knoflíkách či zipsoch. Môže však byť prítomný aj v nožniciach, príboroch, kľúčoch či minciach, preto nie je vôbec jednoduché sa mu vyhnúť. Nikel však nie je jediným alergénom. Nepríjemné svrbenie či začervenanie môže vyvolať aj chróm a kobalt, menej často potom ortuť, meď alebo titán. Nebezpečenstvo bohužiaľ môžu predstavovať aj niektoré potraviny. Stopy kovov možno nájsť v niektorých morských rybách, strukovinách, sóji, paradajkovom pretlaku, sušenom ovocí či káve.

Príznaky alergie

Nie ste si istí, či touto alergiou trpíte? Medzi jej najčastejšie prejavy patrí svrbenie, sčervenanie, citlivosť, opuch a teplo na exponovanej oblasti. Objaviť sa však môžu aj pľuzgiere, suché miesta a celková únava. Podľa Národného zdravotného inštitútu sa alergické príznaky plynúce z pôsobenia kovov spravidla prejaví 24 až 48 hodín po expozícii, ale môže sa tak stať aj 12 hodín potom, čo vaša pleť s kovom prišla do styku. Pre potvrdenie diagnózy si môžete nechať urobiť vyšetrenie krvi.

Výber šperkov

Ako už bolo vyššie spomenuté, vyhnúť sa rizikovým materiálom nie je vôbec jednoduché, pretože sú obsiahnuté aj v bežných zliatinách. Ani u lacnejších zlatých a strieborných šperkov si teda nemôžete byť istí.

Ako teda vyberať? V súčasnosti sú na trhu k dostaniu tzv. Hypoalergénne klenoty. Uškodiť by vám tiež nemalo mincový striebro, platina či minimálne 14karátové zlato. Vyskúšať tiež môžete paládium, ktoré vyzerá elegantne a je aj cenovo dostupné. Ak svojmu obľúbenému zlatému prívesku nechcete dať zbohom a ste ochotní investovať do ochrany proti svrbeniu či pľuzgieriku vyšší finančný obnos, môžete si ho dať pokovovat rhodiom, ktoré sa používa ako povrchová úprava u bieleho zlata alebo tiež striebra.

Doteraz bohužiaľ nemožno tento typ alergie liečiť a jedinou možnosťou je čo najviac zamedziť kontaktu s kovom. Pomocou rôznych mastí či liekov môžete tiež upokojiť symptómy.

 


 

comments powered by Disqus