Pásový opar

Pásový opar (herpes zoster) je nepríjemné infekčné ochorenie sprevádzané výsevom pustúl, ktoré sa objaví v určitom dermatomu - miestu, ktoré je inervovaný infekciou postihnutým nervom. Je sprevádzané bolesťou a môže mať aj vážne komplikácie.

Pásový opar

Pôvodca

Ochorenie je spôsobené herpetickým DNA vírusom, ktorý má na svedomí aj ovčie kiahne - varicella zoster vírus. Jeho prenos je možný kvapôčkovou infekciou a spôsobuje zápal zadných ganglií a zadných koreňov miechy alebo mozgových nervov. Primoinfekcie sa prejaví ako ovčie kiahne, reaktivácia už ako pásový opar. Vírus totiž skryto zostáva v nervových gangliách. Najčastejšie napáda niektorú z väčšej piateho hlavového nervu - trojklaného nervu, siedmy hlavový nerv - n.facialis či medzirebrové nervy. Pustuly obsahujú živý vírus, sú teda infekčné. Inkubačná doba je 7-14 dní.

Výskyt

Ochorenie nie je viazané na ročnú dobu. Častejšie sú postihnutí pásovým oparom ľudia nad 45 rokov a muži. Výsevu pásového oparu často predchádza iné ochorenia, stres, traumy, vystavenie UV svetlu, podávanie niektorých liekov ai

Príznaky a prejavy

Pásový opar sa prejaví ako výsev na koži, ktorý je lokalizovaný do miesta inervácie či priebehu vírusom postihnutého nervu. Výsevu pásového oparu môže predchádzať výrazná bolestivosť, svrbenie, tŕpnutie miesta, kde sa neskôr objavia začervenanie a vytvorí sa skupina pľuzgierikov na niekoľkých miestach pásu. Pásový opar a jeho kožné prejavy prechádzajú niekoľkými štádiami - najprv sa objaví makula, nasleduje papula - vezikúl - Pustuly - krusta. Nové pľuzgieriky pribúdajú asi týždeň a postupne sa môžu zlievať do väčších pľuzgierov. Podobne ako u oparu tieto praskajú, tekutina obsahujúca aj živé vírusy zasychá a vytvára sa na pokožke chrasty. V dobe praskanie pustuliek je pacient veľmi infekčné. Do troch týždňov sa chrasty od pokožky odlúči. Vo viac ako 50 % prípadoch sa kožné erupcie vyskytuje na hrudi okolo rebier a v bedrovej oblasti. V 10-15 % býva postihnutý niektorý hlavový nerv. Problematický je výsev pásového oparu v priebehu prvej vetvy piateho hlavového nervu, kedy môže zasiahnuť spojivky i rohovku. Niekedy je postihnutý nerv zrakový alebo tvárový n facialis, napríklad aj so stratou chuti. Pásovému oparu sa nemusí vyhnúť ani ústna dutina ai V prípade, že má pacient oslabený imunitný systém, môže sa pásový opar rozšíriť po celom tele. V týchto prípadoch môže dôjsť ku krvácaniu do pľuzgierov, k nekrózam - odumrti až gangrénám. V takom prípade je hojenie pásového oparu sprevádzané jazvením.

Pásový opar môžu sprevádzať aj teploty, zimnica, bolesti svalov, únava...

Diagnostika

Určenie diagnózy je vďaka jej typickým prejavom ľahké. Je možné vykonať stery a PCR či ELISA na prítomnosť herpetického vírusu alebo protilátok proti nemu.

Liečba pásového oparu

Cieľom liečby pásového oparu je hlavne odstrániť bolesť a tiež obmedziť množenie - replikáciu vírusu. Tým aj zmenšiť plochu, ktorú pásový opar zasiahne. Včasná liečba môže tiež zamedziť rozvoju postherpetických neuralgie tj bolestiam, ktoré pretrvávajú aj dlhšie ako 4 mesiace po odznení infekcie. Najčastejšie sú proti pásovému oparu podávaná tzv acyklická nukleozidová analógy, známa pod názvom aciklovir, valciclovir - HERPESIN, Zovirax, ai Aciklovir je však potrebné podať najneskôr do 48 hodín a valaciklovir do 72 hodín od začiatku infekcie. Niekedy sa pridávajú aj kortikoidy a lieky zmierňujúce bolesť - analgetiká. V prípade pretrvávajúcich bolestí pri pásovom opare sa potom volí aj tricyklické antidepresíva alebo lieky proti epilepsii. Svrbenie dokážu zmierniť antihistaminiká, a ak je riziko, že budú kožné výsevy infikované baktériami, je dobré podať antibiotiká.

V prípade veľkých bolestí pri pásovom opare sa lekári nevyhýbajú ani opioidmi.

V prípade neuralgie je možné vykonať blokádu nervu, kedy sa podávajú kortikoidy a analgetiká. Blokády môžu byť podaná napr epidurálne, pozdĺž chrbtice, medzirebrové, periférne. Ďalšou možnosťou je chirurgická liečba s prerušením nervu, nervové dráhy vedúce bolesť, odstránenie bolestivé kože atď

Vhodné je dopĺňať vitamíny B, enzymoterapia...

Lokálna terapia pásového oparu potom zahŕňa rôzne masti s antibakteriálnym účinkom, metylénová modrá, tekutý púder, zinkový olej atď, ústna dutina sa, ak je zasiahnutá pásovým oparom, vyplachuje antiseptickými roztokmi. Lokálne možno tiež aplikovať analgetiká - kapsaicín, lidokaín.

Po odlúčení stroupků sa odporúča pokožku premazávať a zvláčňovať.

Komplikácie

Ku komplikáciám pásového oparu dochádza najmä u osôb s nedostatočnou funkciou imunitného systému.

Jedná sa tieto choroby

  • Pneumónia, kedy sa vírus rozmnoží v pľúcnych komorách
  • Meningoencefalitída, meningitída alebo myelitída
  • Postihnutie oka - keratitídy (postihnutie rohovky, iridocyklitída (postihnutie dúhovky), panoftalmitida (postihnutie oka ako celku)
  • Infikovania ložísk baktériami - bakteriálna superinfekcia
  • Postherpetická neuralgia - pretrvávajúca bolesť, ktorá môže byť ostrá, tepavá, prejavuje sa tiež aj ako zvýšená citlivosť pokožky, ktorá je sprevádzaná bolesťou aj pri letmom dotyku

Prognóza

Prognóza býva dobrá a vo väčšine prípadov dochádza k plnej uzdraví, aj keď infekcia pretrváva v nervovom systéme a môže dôjsť k opätovnej reaktivácii. U oslabených ľudí môžu pretrvávať neuralgie, svalové atrofie, poruchy sluchu alebo zraku.

Prevencia a profylaxia

Je možné vykonať očkovanie.

Je pravidlom, že ľudí nakazené vírusom pásového oparu izolujeme. U ľudí so slabším imunitným systémom môžu dostať špecifické imunoglobulíny.

Autor: Drahomíra Holmannová
 


 

comments powered by Disqus