Andropauza

Andropauza je označenie mužského klimaktéria čiže prechodu. Tiež muži totiž majú svoje obdobie prechodu, ktoré sa vyznačuje zmenami psychiky, hladiny pohlavných hormónov a sexuálnej aktivity. Ide o obdobie, ktoré ako pre ženy, tak aj pre mužov znamená mnohé životné komplikácie.

Andropauza

K názvu mužského prechodu je síce často používaný termín andropauza, avšak od skutočnej andropauzy, čo je v podstate úplné ukončenie produkcie mužských pohlavných hormónov, predovšetkým testosterónu, má dosť ďaleko. U mužov sa síce tvorba hormónov postupne znižuje, avšak nikdy nie tak rýchlo ako u žien. Určitá tvorba mužských pohlavných hormónov a tiež plodnosť je zachovaná až do pomerne vysokého veku.

V súčasnosti je však mužský prechod častejšie označovaný ako syndróm mužského starnutia.

Aj keď sa mužský a ženský prechod v niekoľkých veciach líšia, majú veľa podobných prejavov. V období andropauzy sa muži viac potí a sú často unavení. Pokles množstva testosterónu znižuje libido, spôsobuje problémy s erekciou a prináša aj ďalšie nepríjemnosti, ako je osteoporóza, kardiovaskulárne nežiaduce zmeny s vysokou hladinou cholesterolu a vyššie riziko vysokého tlaku, infarktu či mŕtvice.

Príznaky andropauzy

Príznaky andropauzy delíme do troch skupín:

1. Psychologické príznaky

  • podráždenosť
  • napätie
  • depresívne nálady
  • vyššia únava
  • úzkosť
  • zníženie aktivity a životnej energie

2. Somatovegetativní príznaky

  • návaly horúčavy a potu, občas spojené aj so sčervenaním
  • znížená fyzická výkonnosť
  • nespavosť alebo zvýšená potreba spánku
  • svalová slabosť
  • ťažkosti s kĺbmi a svalmi atď.

3. Sexuálne príznaky

V tomto období klesá erekčná pohotovosť, erekcie vydrží kratšiu dobu a začínajú byť menej pevné. Po vyvrcholení sa refraktérna fáza predlžuje a muži, ktorí nemali problém styk po krátkom prerušení aj niekoľkokrát opakovať, sú často radi, že zvládnu dokončiť aspoň jeden akt. Okrem toho dochádza aj k zníženému vnímaniu orgazmu, k poklesu chuti na sex a menšiemu objemu ejakulátu.

Faktory ovplyvňujúce výskyt príznakov mužského klimaktéria

  • genetické faktory
  • alkohol
  • fajčenie
  • obezita
  • diéta
  • rôzne stresové situácie
  • pohybová aktivita
  • sezónna variabilita

K prvému poklesu tvorby testosterónu dochádza už po 30. roku života. Jeho hladina však klesá veľmi zvoľna a príznaky nedostatku tohto hormónu sa väčšinou vyskytnú až medzi 50.- 55. rokom. Prejavy andropauzy sú ale individuálne a hladina testosterónu je u jednotlivých mužov rôzne vysoká. Jej príznaky si však uvedomuje len časť mužov, ostatné svoje problémy pripisujú iným príčinám.

Diagnóza

Diagnózu je možné stanoviť pomerne ľahko laboratórnym vyšetrením hladiny testosterónu z odobratej krvi. Muži však často nechcú vyhľadať pri ťažkostiach lekára, obzvlášť vtedy, keď sú hlavným indikátorom ťažkosti sexuálneho charakteru. Ale práve tie sa dajú spravidla zaregistrovať najľahšie.

Je tu však aj ďalší problém. Kým ženy zvyčajne chodia na pravidelné gynekologické prehliadky, muži, ktorí už o návšteve lekára uvažujú, nevie, na koho sa obrátiť. Nemajú totiž svojho špecialistu, ktorého by mohli s problémom navštíviť. A preto o muže v prechode starajú lekári rôznych odborností, ako napr. sexuológie, urológie, endokrinológie, praktickí lekári, andrológie atď. Navyše to majú na rozdiel od žien trochu ťažšie, pretože nie sú zvyknutí o intímnom živote a problémoch s ním spojených s lekármi hovoriť . Niekedy v sebe prekonávajú väčšie bariéry a vedú vnútorný boj, než sa rozhodnú, nejakého špecialistu konečne navštíviť.

V prvom rade je teda vhodné navštíviť svojho praktického lekára, ktorý následne odporučí vyšetrenie u daného odborníka.

Liečba andropauzy

Jednou z liečebných metód je rovnako ako u žien hormonálna substitučná terapia, čo je dodávanie chýbajúceho hormónu vo forme tabletiek.
Preukázalo sa, že liečba pozitívne pôsobí na zlepšenie fyzických ťažkostí a nálady. Subjektívne zlepšenie sa u mužov prejavuje už po 3-6 týždňoch užívania hormónu.
Substitučná terapia testosterónom však nie je vhodná pre každého. Neprijateľná je u onkologických pacientov s rakovinou prostaty, pri zhubnom nádore prsníka a nevhodná je taktiež pri edémoch, cievnych ochoreniach, chorobách obličiek a pečene alebo pri diabete. Testosterón navyše blokuje pri spätnom podávaní tvorbu spermií.
Liečbu musí pacienti doplniť ešte o zdravú životosprávu. Je potrebné obmedziť tuky v strave, prestať fajčiť, začať športovať a jedálniček obohatiť o vápnik, draslík a selén.

Prevencia

V rámci prevencie sa odporúča vyvážiť životný štýl, znížiť hmotnosť pri nadváhe, pravidelne a vhodne cvičiť, obmedziť príjem alkoholu a nefajčiť. Ďalej je vhodné zakúpiť si rôzne doplnky stravy, ktoré sú k dostaniu v lekárňach a ktoré pomôžu doplniť chýbajúcu energiu a vykompenzovať hormonálny deficit. Jedná sa napr. o prípravky obsahujúce materskú kašičku, peľ, ženšen a pod.

 


 

comments powered by Disqus