Alergický exem

Alergický ekzém sa objavuje v mieste, kde je na pokožku pôsobené alergénom, ktorý jej dráždi. Vznikajú svrbivé červeno sfarbené škvrny, ktoré môžu byť sprevádzané pupienky alebo rôznym zdurením okolitého miesta. Zvýšená lokálna teplota je tiež prítomná. Alergický ekzém môže byť tiež spôsobený alergickú látkou, ktorú človek zje.

Alergicky ekzem

Vznik ekzému

Tento alergický ekzém môže vzniknú na všetky oblečenie, krémy, slnko, ale aj na potraviny či tekutiny. Preto je dôležité sledovať pokožku a určiť, prečo sa ekzém objavil. Najlepšie zistiť čo človek v deň objavenie ekzému robil a vylúčiť systematicky možné príčiny vzniku.

Pri veľkom ekzému určite navštívte lekára, ak nie ste alergickí a ekzém sa vám objavil prvýkrát a do niekoľko hodín nezmizne, opäť zájdite k lekárovi, ktorý vás pošle na alergológii. Alergológ vám predpíše lieky - antihistaminiká, ktorá pôsobí na imunitný systém a znižujú obranné reakcie proti agresívnym látkam. Predpíše vám tiež mastičku, ktorá má hojivé a upokojujúce účinky - kortikosteroidy.

Pri kontakte s alergénom sa ekzém objavuje pomaly a šíri sa do okolia. Ak bude človek alergén neustále užívať a nebude sa liečiť, môže sa ekzém prehlbovať a vracať v stále väčšom počte. Celý život nemusíte byť alergickí, ale látka ktorá vás po niekoľko rokov dráždi jedného dňa vygraduje a vy sa stanete alergickí napríklad aj v 60tich rokoch. Potom by sa u vás alergická reakcia mala dostaviť v priebehu niekoľkých minút až 48 hodín.

Prevencia

Pacient je poučený, že by sa mal nielen vyhýbať alergénom, ktoré mu ekzém spôsobujú, ale všeobecne aj najrozšírenejším a nejagresivnějším alergénom, ako sú citrusy, nadmerné slnečné žiarenie, niektoré druhy kovov a parfumerizované kozmetické prípravky. Ďalej by mal používať priedušné oblečenie, ktoré nedráždia pokožku, umývať by sa mal nedráždivým prírodným mydlom a ak sa alergia dostavuje v pracovnom procese, mal by zvážiť odchod na iné pracovisko.

Liečba alergického ekzému

Alergické ekzémy sa dajú pomerne dobre liečiť, ide však o to, aby človek dbal pokynov lekára a zbytočne sa nevystavoval alergiám.

Autor: Lucie Kľuková

 


 

comments powered by Disqus