Suchá koža

Čo človek to iný typ kože, môžete mať mastnú, suchú alebo zmiešanú, citlivú, uhrovitú, tmavú alebo svetlú. Koža je veľmi dôležitou súčasťou ľudského tela, ktorá má za úlohu chrániť vnútorné orgány. Napomáha regulovať vnútornú teplotu a jedná sa o najväčší orgán ľudského tela.

Suchá koža

Suchá koža môže byť príznakom veľmi vážneho ochorenia. Ak ste suchou kožou nikdy netrpeli a zrazu sa u vás objavila, je určite nutné, navštíviť lekára, ktorý zistí, či sa jedná o alergiu či inú vážnejšie choroba. V tomto článku sa dozviete najčastejšie choroby, ktoré v sebe ukrývajú príznak zvaný suchá koža.

  • Dehydratácia - medzi príznaky tohto stavu patrí suchá koža. Najmä u starých ľudí sa suchá koža objavuje často. Ide o chronickú dehydratácii, nie je to tak, že by ste pár dní málo pili a hneď by vám naskočila suchá koža.
  • Podvýživa - to isté ako u dehydratácia. Telo sa bráni a nemá dostatok živín, koža začína byť suchá, podráždená a chýba jej zdravie vzhľad.
  • Atopický ekzém - zápalové ochorenie kože, ktoré má niekoľko foriem. Jedna z nich má ako príznak práve suchú kožu, ktorá je naviac podráždená a veľmi svrbí. Choroba vzniká na základe genetických dispozíciou a nemá teda účinnú prevenciu.
  • Lupienka - neinfekčné ochorenie kože, ktoré má za následok veľmi podráždenú kožu, ktorá je navyše suchá a zdrsnená. Príčiny vzniku sú opäť genetická dispozícia a autoimunitné reakcie organizmu.
  • Diabetes melitus - ak trpíte cukrovkou a nijako jej neliečite, môže sa vám stať, že budete mať suchú kožu, ktorá často praská a vytvára sa rany, ktoré idú len veľmi ťažko liečiť. Suchá koža ako taká nie je v tomto prípade moc hrozná, je tu riziko popraskania a pretože majú ľudia s DM problémy s hojením rán, je potrebné predchádzať suchej pokožke.
  • Znížená funkcia štítnej žľazy - pretože je hypotyreóza stav, kedy štítna žľaza zle produkuje hormóny a organizmus je zpomalenější, nedostáva sa mu potrebných živín včas, môže to mať za následok suchú kožu so žltým odtieňom, ktorá sa odlupuje.
  • Lieky - niektoré lieky majú za následok suché sliznicu a celkové vysúšanie kože. Jedná sa napríklad o diuretiká a lieky na opary či na akné. Niektoré analgetiká, antihistaminiká, cytostatiká či Antianemiká. Ak sa objavia pri užívaní niektorých z vašich nových liekov suchá koža, navštívte lekára a vyskúšajte iný liek.
  • Ostatné vplyvy - suchý vzduch, časté vystavovanie slnečným lúčom, používanie dráždivých mydiel, oblečenie, časté umývanie rúk, pobyt v bazéne.

Ako vidíte, suchá koža môže byť odrazom ako banálneho, tak veľmi vážneho ochorenia. Preto kožu hydratujte, nevystavujte chemickým prostriedkom, často neumývajte a veľmi dobre mažte. Koža je ochrana nášho vnútorného tela, bez ktorej by sme nemohli žiť.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus