Krv v stolici

Keď sa hovorí o zdraví, naša ranná toaleta v záchodovej mise asi nie je to prvé, čo vás napadne. Odborníci ale tvrdia, že pohyb čriev je dôležitým znakom nášho fyzického zdravia.

Krv v stolici

Prečo je stolica farebná?

Pretože naše telo spracováva potravu, tá prechádza vo všetkých častiach tráviaceho traktu. Tam sa uvoľňujú zložky ako voda, živiny, vitamíny a zase sa vstrebávajú. Najviac pritom pracuje naše hrubé črevo.

Príčiny krvi v stolici

Ak sa krv objavia v stolici, je to z rôznych dôvodov, vrátane infekcií, rakoviny, poruchy zažívania a otvorených rán, ako sú hemoroidy a vredy. Krv nie je vždy viditeľná ľudským okom, aj preto je ochorenie často skryté. Doma môžete identifikovať krv tak, že budete skúmať výkalmi alebo si zakúpite v lekárni testy na stolicu, ktoré pomôžu identifikovať krv, ktorá nie je viditeľná ľudským okom.

Zakaždým si pozrite stolicu veľmi pozorne. Ak máte iba na povrchu stolice jasne červenú krv a rovnako aj po utretí na toaletnom papieri, príčinou je pravdepodobne otvorená rana alebo iná forma krvácanie v dolnej časti zažívacieho traktu. Aj hemoroidy môžu spôsobiť tento typ krvi. Dokonca aj malá trhlina v tráviacom trakte môže hojne krvácať.

Čierna stolica alebo zmiešaná s červenou krvou znamená krvácanie hornej časti tráviaceho traktu. Pozor - niektoré potraviny, ako čučoriedky alebo sladkého drievka a červená repa môžu spôsobiť výkaly, ktoré sa podobajú farbe krvi.

 


 

comments powered by Disqus