Vykĺbené rameno

Po náraze vám prešla šialená bolesť celú rukou a vy nemôžete oblastí ramenného kĺbu pohnúť? Pravdepodobne sa u vás jedná o vykĺbené rameno. Jedinou účinnou liečbou je navrátenie ramená späť.

Vymknutie

Za žiadnych okolností sa nesnažte rameno vrátiť sami. Je možné, že sa vám to síce podarí, ale poškodíte si väzy a šľachy okolo ramena a to vám bude tzv. ,, vypadávať "stále. Je potrebné vždy navštíviť lekára, ktorý vás pošle na RTG a rameno vám odborne vráti späť.

Prejavy

V oblasti vykĺbeného ramena sa môže objaviť začervenanie a opuch. Bolesť je v tomto prípade ochromujúca a pri akomkoľvek pohybe prítomná.

Liečba

Ak RTG snímku potvrdí vyvrtnutie, lekár vám vráti rameno a nie je potreba inej liečby. Na zníženie opuchu je dobré prikladať studené obklady a môžete si vziať lieky na tíšenie bolesti. Niekedy však vykĺbené rameno v sebe skrýva komplikácie.

  • Zlomenina
  • Natrhnutie okolitých väzov, šliach či svalov
  • poranenie nervov
  • poranenie ciev

Tieto komplikácie je potreba riešiť väčšinou už operatívne.

Po repozícii ramenného kĺbu je potrebné znovu vykonať RTG snímku, aby sa potvrdilo správne nasadenie. V okamihu, kedy dôjde k repozícii, pocítite veľkú úľavu a s končatinou budete môcť opäť normálne hýbať. Aj tak je potrebné dodržiavať niekoľkodňový kľudový režim s následnou rehabilitáciou.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus