Hemartros

Tento zaujímavý názov pod sebou skrýva jedno veľmi nepríjemné ochorenie. Jedná sa o prítomnosť krvi v kĺbe najčastejšie po úraze alebo pri ochorení zvanom hemofílie. Najčastejšie sa hemartros vyskytuje v kolennom kĺbe.

Hemartros

Jeho príznaky sú opuch, bolestivosť, porucha hybnosti, zvýšená lokálna teplota. Najčastejšia je pád na prednú stranu kolena a alebo náhla zmena rotácie kolena. Hemartros je vlastne príznakom buď hemofília a alebo úrazu.

Diagnostika

Dostavíte Ak sa pre bolesť a opuch kĺbu k lekárovi, ten vás pošle na RTG (kde zistia či máte poranené i kosti), odoberie vám krv a koleno či iný kĺb vám prehliadne. Môže vám byť urobená artroskopia s odsatím tekutiny - krvi, ktorá však nemusí byť úplne účinná a tekutina sa do kĺbu môže opäť dostať. Veľmi dôležité tiež je, aby sa vás lekár pýtal, ako k opuchu došlo. Väčšina pacientov udáva počuteľné lupnutie a nástup opuchu do 3 hodín, najneskôr však za 24 hodín. Ďalšie diagnostikou môže byť CT a ultrazvuk.

Liečba

Samotná liečba sa určuje podľa toho, či je hemartros spôsobený úrazom či hemofíliou. Ak sa jedná o ochorenie spôsobené hemofíliu, je potrebné najprv vyregulovať samotnú hemofíliu. Nasadiť lieky na jej stabilizáciu a potom riešiť samotný hemartros. Na bolesť sa podajú lieky a vďaka atroskopii sa vykoná odsatie krvi. Ak je poranený tiež kĺb je potom chirurgicky ošetrený. Operácia trvá okolo 1 - 2 hodín, podľa rozsahu poškodenia. Po operácii budete prevezení na pooperačné izbu, kde budete 2 hodiny monitorovaní. Nie je dobré otáľať s rehabilitáciou a chôdza by mala byť aplikovaná do 2 dní od operácie. Prepustenie do domáceho ošetrenia je do týždňa, podľa toho ako veľmi je kĺb poškodený a či sa hemartros opäť neobjavil.

Rehabilitácia

Je veľmi dôležité s postihnutou končatinou aktívne cvičiť. Je potrebné kĺb opäť dostať tam, kde bol pred operáciou, avšak rehabilitácie je jemná a nemala by vás spôsobovať neznesiteľnú bolesť, aj keď bolesti sa asi úplne nevyhnete, preto je dobré konzumovať analgetiká. Masáže, jemné roztieranie mastičiek a ďalšie formy LTV (cvičenie). Po operácii budete poslaní do kúpeľov, určite túto ponuku využite, kĺb sa lepšie zahojí a budete sa lepšie pohybovať.

Autor: Lucie Kliková

 


 

comments powered by Disqus