Vitamín E

Vitamín E je súhrnný názov prírodných látok s rovnakými účinkami. Nazývajú sa aj tokoferoly a radí sa medzi vitamíny, ktoré sú rozpustné v tukoch. V organizme je dôležitým antioxidantom, ktorý chráni bunky pred poškodením voľnými kyslíkovými radikálmi.

Tiež hrá významnú úlohu v procese premeny sacharidov, bielkovín a tukov, a tiež aj pri regulácii obsahu tekutín v organizme. Veľkú pomoc udeľuje zoslabnutému organizmu v období rekonvalescencie, pretože podporuje regeneráciu buniek.

Vitamín E v potrave

Vitamín E sa vyskytuje vo slnečnicových semienkach, v obilných klíčkoch, masle, mandliach, mlieku, sóji, búrskych orieškoch, v mäse cicavcov a v šaláte. Potreba vitamínu E sa zvyšuje pri zvýšenom vystaveniu sa kyslíku, pri zvýšenom príjme nenasýtených tukov. Poruchy absorpcie tukov z čreva môžu spôsobiť príznaky nedostatku tokoferolu, pretože vitamín E sa vstrebáva len spolu s tukmi. Do zásoby sa v tele ukladá v tukovom tkanive.

Pri spracovaní potravín, vr. zmrazenie a pri kuchynskej úprave sa vitamín E sa ničí.

Účinky vitamínu E

Vitamín E je jedným z najdôležitejších antioxidantov v tele. Chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov a pred oxidačným stresom, ktorý môže vyvolávať choroby ako je infarkt myokardu, Parkinsonova choroba, chronický únavový syndróm či vitiligo. Vďaka svojmu zloženiu a účinkom je tiež významnou prevenciou nádorového bujnenia, spomaľuje starnutie, zlepšuje hojenie rán, má aj priaznivé účinky na tvorbu pohlavných buniek, napomáha zvýšiť plodnosť a pozitívne pôsobí na činnosť nervového systému. Blahodarne pôsobí vitamín E na sexuálnu výkonnosť, na nervovú sústavu a omladzuje vlasy a pleť. Je znamenitý prostriedok na rozširovanie ciev, pôsobí močopudne a hodí sa aj na zníženie krvného tlaku. Pri hojení rán zabraňuje vytváraniu hrubých jaziev.

Prejavy nedostatku vitamínu E

Nedostatok vitamínu E sa prejavuje poruchou funkcie semenníkov a vaječníkov, čo môže viesť až k neplodnosti. Je tiež spojený s poruchou vstrebávania alebo distribúcie tukov, ako je cystická fibróza alebo chronická steatorea. Ďalej sa môžu vyskytnúť poruchy svalov a nervov, neurologické a pokles obranyschopnosti organizmu.

Nadbytok vitamínu E

Prejavy nadbytku vitamínu E:

  • nevoľnosť,
  • hnačka,
  • svalová slabosť
  • únava

Všeobecne je však vitamín E málo toxický, ale dlhodobé užívanie vysokých dávok môže spôsobiť zhoršené vstrebávanie vitamínu K, čím dôjde na zníženie zrážanlivosti krvi.

Optimálna dávka vitamínu E

  • Odporúčaná denná dávka pre dospelých je 12 mg pre mužov a 8 mg pre ženy.
  • Odporúčaná denná dávka pre deti vo veku 11-14 rokov - 8 mg, 7-10 rokov - 7 mg, 4-6 rokov - 6 mg, 1-3 rokov - 5 mg
  • Denná odporúčaná dávka pre tehotné ženy je 10 mg a pre dojčiace ženy 12mg

Niektorí odborníci odporúčajú aj oveľa vyššie dávky, a to až 100 mg na deň. Na liečbu mnohých ochorení sa ordinuje 200-800 mg na deň.

Ak sa rozhodnete prijímať vitamín E, potom si môžete vybrať z mnohých potravinových doplnkov. Ak by vám jeho užívanie spôsobovalo nejaké problémy, odporúča sa konzultácia s lekárom.

 


 

comments powered by Disqus