Panický atak

Najprv si popíšeme choroba, ktorá vedie k tejto panickej ataku, jedná sa o úzkostnou poruchu s názvom panická porucha. Môže sa objaviť náhľad bez najmenších skorších komplikácií. Objavuje sa v rôznych situáciách, či už doma ležíte alebo idete autom či autobusom, môže sa vám stať, že utrpíte panickú ataku.

Panický atak

Čo to panický atak je?

Náhle pocity úzkosti, zovretý žalúdok, tachykardia, triaška, vertigo, suchosť v ústach, návaly tepla a chladu, mihanie pred očami, zvieravý pocit na hrudi, bolesť hlavy, pocit na vracanie, nauzea, dychová nedostatočnosť, pocit strachu a kolapsu. Ďalej sa objavujú katastrofické myšlienky, pocit, že to nie ste vy a okolie vnímate ako niekto iný, okolitý svet sa vám javí ako nereálny či nehmotný, strata kontroly nad sebou, pocit na odpadnutie. Okolia na vás vôbec nemusí poznať, že sa s vami niečo deje. Atak prichádza náhle a pomaly odznieva, trvá v rádoch niekoľkých minút.

Strach sa prehlbuje, chorý si myslí, že sa môžu ataky vrátiť kedykoľvek, a preto sa stráni ľuďom a môže to vyústiť aj v to, že odmieta chodiť do spoločnosti, zostáva uväznený doma so svojím strachom.

Ako jej predchádzať?

Panické ataku nedá predchádzať. Môže postihnúť všetkých, najmä potom ľudí psychicky labilnejšia, emocionálne Nesrovnal, ale aj ľudí s veľkým stresom, strachom o osoby blízke alebo v nejakej náročnej životnej situácii. Problémy všetkých ľudí sa nahromadí a v určitej chvíli sa niekde prejaví, aj tak môže vzniknúť panický atak. Smrť blízkeho človeka, skúšky v škole, maturita, stres v práci, choroba v rodine, cestovanie, strata zamestnania, atď.

Liečba

Čím skôr začnete svoj problém riešiť, tým kratšia bude liečba a priebeh choroby bude tiež oveľa lepšie. Obvodný lekár vám napíše psychofarmaká, ktorá budete užívať pol roka a potom ich budete pol roka vysádzať, ak sa vaše problémy nevráti ste vyliečený. Ak nie, nič sa nedeje a váš problém je už hlboko vo vašej mysli, preto je potrebné užívať lieky tri roky a potom sa znovu pokúsiť vysadiť je, či ani tentoraz vysadení nezaberie, budete musieť psychofarmaká užívať už po celý život alebo aspoň do tej doby , kým sa nevynalezne iný liek či iná terapia.

Je potrebné, aby ste navštívili psychológa a ten s vami prebral príčinu vašej panické ataky. Ak nájdete počiatok vaše problémy, môže byť odstránený a vy sa tak budete cítiť lepšie.

Lieky na panickú ataku vás nijako psychicky ani fyzicky neobmedzujú, môžete riadiť automobil (prvá jazda by mala byť v sprievode a menšiu vzdialenosť), chodiť do práce, športovať, jednoducho všetko na čo si spomeniete. V prvých týždňoch by ste mali úplne vylúčiť alkohol, grapefruit a ľubovníkový čaj.

Ako si pomôžem sám?

Nenechávajte prepuknúť choroba v plnom rozsahu, akonáhle sa začnete strániť ľuďom je niečo zle a vy musíte zasiahnuť. Dojdite si k obvodnému lekárovi, ten vám napíše ľahká psychofarmaká a odporučí vám návštevu psychológa. Do mesiaca od prvého užitia lieku sa vám stav zlepší a vy sa zase vrátite do rovnakých koľají. Ak sa váš stav nelepší, lekár vám zvýši dávkovanie. Uľaví sa vám. Nepodceňujte túto chorobu, ktorá sa dá tak ľahko liečiť.

Na internete môžete pozorovať mnoho videí s odkazom na to, že psychiatri a obvodný lekári majú zmluvy s farmakológmi, ktorí psychofarmaká vyrába a je to veľký biznis. Tak, či tak, lieky naozaj pomáhajú a vy sa po nich budete cítiť lepšie a opäť sa vrátite do života.

Veľa zdaru s vašou panickou atakom, verte, že zďaleka nie ste jediný kto touto nemilú chorobou trpia. Dôležité je včas jej diagnostikovať a začať riešiť a nenadržiavať sa ľuďom a svojmu životu. Uvidíte, že aj vám bude lepšie, keď sa zveríte odborníkovi. Panický atak sa dá v pohode liečiť a vyliečiť.

Autor: Lucie Kľiková DiS.

 


 

comments powered by Disqus