Menštruačný cyklus

V živote ženy dôležité obdobie, ktoré môže ale veľmi potrápiť. V tomto článku si napíšeme všeobecné informácie o menštruačnom cykle, jeho fázy a zaujímavosti. Ženy síce raz mesačne krvácajú, ale to zďaleka nie je celý menštruačný cyklus.

Menštruačný cyklus je dôležitý pre rozmnožovanie. Počas mesiaca dozrieva vajíčko, následne sa uvoľní a je pripravené na oplodnenie. Všeobecne sa uvádza, že menštruačný cyklus trvá 28 dní, avšak ani kratší, ani dlhší cyklus nemusí byť problém. Ide predovšetkým o správne načasovanie pohlavného styku v čase ovulácie, ktorá býva spravidla v polovici cyklu.

4 fázy menštruačného cyklu

1. fáza: Menštruácia - krvácanie trvajúce 3-5 dní, ale ani 2-7 dní nie je problém a považuje sa za normálne. Menštruácia je fáza, v ktorej prekrvená sliznica nekrotizuje a krvácaním odchádza preč.

2. fáza: Folikulárna- vo vaječníku dozrievajú folikuly, ktoré obsahujú vajíčka. Týmto procesom sa uvoľňujú hormóny, ktoré pripravujú sliznicu maternice na uhniezdenie. Najdominantnejšie folikul, ktorý je najsilnejší dozreje a ostatné vajíčka svoj rast zastaví.

3. fáza: Ovulácia - okolo 12. - 15. dňa cyklu sa uvoľňuje hormón LH, ktorý pomáha dozrievaniu vajíčka. Folikul praskne a uvoľní sa najväčšá bunka ľudského tela, ktorá má okolo 0,2 mm. Vajíčko putuje do vajcovodu, kde čaká na oplodnenie spermií. V krčku maternice sa tvorí hlien, ktorý pomáha spermiám dostať sa na miesto k vajíčku. Preto môžu niektoré ženy spoznať ovuláciu práve vďaka hlienu. Ovulácia trvá 48 hodín, potom vajíčko zaniká.

4. fáza: Luteálna - v tejto fáze sa folikul transformuje do žltého telieska, ktorý produkuje nasledujúcich 14 dní hormóny estrogén a progesterón, ktorý je dôležitý pre rast embryá a prípravu na uhniezdenie. Progesterón zvyšuje telesnú teplotu, preto sa ženy môžu o tejto fáze dozvedieť a teda aj o tehotenstve, ak si pravidelne v rovnakom čase meria tzv. Bazálnu teplotu, najlepšie v pošve. Počas týždňa sa oplodnené vajíčko dostáva do maternice, kde sa usadí v sliznici, začína rásť a produkovať hormón HCG, ktorý je ako prvý ukazovateľ tehotenstva. Ak nedôjde k tehotenstvu, žlté teliesko a vajíčko zaniká. Sliznica nemá dostatok krvi pre rast, odumiera a nastáva menštruačné fáza a krvácanie.

Všetky menštruačné cykly na seba nadväzujú a jedna bez druhej nie je kompletná. Niektoré ženy môžu mať anovulačné cykly, kedy sa neuvoľňuje vajíčko, všetky ostatné fázy vrátane krvácania môžu byť normálne. Ak žena nemôže dlhšie ako rok otehotnieť je potreba zájsť ku gynekológovi a vykonať testy, ktoré určí kde je problém.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus