Kontrola krčka maternice

Rovnako tak ako meranie bazálnej teploty je kontrola krčka maternice jednou z najčastejších možností ako zistiť, kedy má žena plodné dni, kedy príde menštruácia a či je žena tehotná. Tajomstvo krčka maternice nie je pre niektoré ženy vôbec zložité a pri pravidelnom kontrolovanie maternice sa môžu veľmi dobre orientovať vo svojom cykle.

Prinášame vám pár rád ako zistiť kedy máte ovuláciu a kedy očakávať menštruáciu. Nebudete potrebovať žiadne nástroje, stačí vám váš prst a trocha trpezlivosti.

Pre ženy, ktoré s kontrolou krčka maternice začínajú treba povedať, že pravidelná kontrola niekoľkých cyklov je základom. Pre ženy, ktoré svoj menštruačný cyklus poznajú dokonale a sú citlivé po všetkých stránkach, nebude za ťažko domyslieť si aj po prvej kontrole v akej fáze sa ich cyklus nachádza a aký to má dopad na ich krčok maternice.

Je veľmi dôležité, aby si žena pravidelne aj niekoľkokrát denne merala krčok maternice. Počas dňa sa totiž môže čapík skracovať a zase vyťahovať. Niektoré menštruačné fázy nemusia byť úplne jasne hmatateľné a iné môžu byť naopak krásne pozorovateľné. Nižšie spomínané stavy sa môžu mierne líšiť, môže byť nadmerné množstvo hlienu i len slabý výtok. U žien, ktoré už rodili, môže byť hmatateľný otvor vo všetkých fázach MS cyklu. Krčok maternice nie je ťažký nahmatať, je len otázka času kedy sa naučíte jednotlivé fázy rozpoznať a správne určiť.

Nebojte sa, že by ste si mohli ublížiť

Je veľmi dôležité si pred každou kontrolou dôkladne umyť ruky a neumývať dlhé či gélové nechty. Ak je vám táto metóda nepríjemná nepremáhajte sa. Žiadna žena si nechcete ublížiť, a tak si veďte prst len tam, kam vám to vnútorný pocit dovolí. Pošva nie je tak veľká, aby ste sa v nej stratili. Krčok maternice si určite nahmatáte.

Jednotlivé fázy krčka maternice

Na krčku maternice môžeme kontrolovať tri základné údaje a to je:

  • tvrdosť
  • dĺžka a tvar
  • prítomnosť hlienu

Údaje sú orientačné a sú robené u tabuľkových menštruačných cyklov. Ak máte ovuláciu iný ako 14. deň a MS začína až po 28. dni, len si u týchto dní dosaďte iné čísla.

Tvrdosť

1. deň cyklu a po celú dobu menštruácie: by mal byť krčok maternice mäkký a otvorený
6. - 12. deň cyklu: čapík stvrdne
14. deň cyklu v čase ovulácie: a to 1-2 dni sa krčok maternice opäť zmäkčí a je otvorený
15. - 28. deň cyklu: krčok maternice je opäť tvrdý

Dĺžka a tvar

1. deň cyklu a po celú dobu menštruácie: krčok maternice môže byť predĺžený či krátky, že na neho skoro nedosiahnete
6. - 12. deň cyklu: krčok maternice sa predĺži, ľahko na neho dosiahnete, má tvar ako palec
14. deň cyklu v čase ovulácie: krčok maternice sa skracuje, nemusíte naň dosiahnuť
15. - 28. deň cyklu: predlžuje sa a je ako palec

Prítomnosť hlienu

1. deň cyklu a po celú dobu menštruácie: menštruačná krv, nemožno zistiť iný vzhľad
6. - 12. deň cyklu: krčok maternice je suchý
14. deň cyklu v čase ovulácie: prítomnosť vodnatého výtoku, viskózne tiahne sa, pripomína bielok
15. - 28. deň cyklu: môže byť prítomný tuhý hlien, hrudkovitý, žltý či biely, neťahá sa. Neskôr môže byť okolo krčka maternice sucho

Ako spoznáte, že ste tehotná?

Krčok maternice by mal 1 až 2 dni pred očakávanou menštruáciou zmäknúť a mala by sa tu vytvoriť opäť dierka. To by ste mali mať napozorované v predošlých cykloch, u niektorých žien je mäknutie pozorované až niekoľko hodín pred samotným krvácaním. Ak je krčok maternice stále tvrdý aj v deň očakávanej menštruácie, ste pravdepodobne tehotná.

Krčok maternice sa môže správať u rôznych žien inak, nezúfajte ak nemáte tabuľkové mäknutie či prítomnosť hlienu.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus