Častá a nepravidelná menštruácia

Poruchy menštruačného cyklu môžu byť pre niektoré ženy veľmi nepríjemné. Ak sa žena stretáva s častou menštruáciou, ktorá je navyše sprevádzaná bolesťou, môže to veľmi uškodiť ako sexuálnemu tak psychickému životu.

Častá menštruácia

Príznaky

menštruácia

Diagnóza

  • Normálnej menštruácie sa u dievčat objavuje okolo 12. veku života a opakuje sa v pravidelných cykloch raz za 4 týždne.
  • Fyziologicky by mal byť celý cyklus dlhý okolo 28 dní a trvá okolo 3 - 6 dní, strata krvi činí okolo 75 ml krvi.
  • Posledné menštruačné krvácanie sa u žien objavuje okolo 50 rokov veku.

Za normálny je považovaný začiatok menštruácie od 8. do 17. rokov veku ženy s dĺžkou cyklu od 26 do 35 dní a stratou krvi až 100 ml.

Nadmerná a častá menštruácia s pravidelným cyklom - N920

Nadmerná menštruácia je stav, kedy sa krvácanie predĺži o viac ako 8 dní a je u nej väčšia strata krvi než je tomu fyziologicky. Je veľmi dôležité uvedomiť si, či je toto nadmerné krvácanie jednorazové alebo sa stáva viackrát za sebou. Ak máte pravidelný cyklus môže sa jednať o psychické rozpoloženie, zápaly maternice. Ak máte nadmernú a častú menštruáciu s pravidelným cyklom a takáto MS sa vám objavuje častejšie, je dobré zájsť si na gynekológii. Niektoré ženy majú takto nastavený cyklus a jedná sa u nich o úplne fyziologický stav tela. Spozornieť by ste mali ak sa k tomuto krvácanie dostaví tiež veľké kŕče, horúčka, nevoľnosť či hnačka.

Nadmerná a častá menštruácia s nepravidelným cyklom - N921

Ak máte nadmernú a ešte k tomu častú menštruáciu s nepravidelným cyklom s najväčšou pravdepodobnosťou sa u vás jedná o hormonálne poruchy. To pre ženy v plodnom období môže znamenať veľké problémy s otehotnením. Môže sa u vás jednať o hormonálnu nerovnováhu, ale aj telesné abnormality, ktoré bránia pravidelnému cyklu. Ak sa u vás objavil nepravidelný cyklus a navyše k tomu ešte veľmi krvácate pri MS je dobré zájsť si hneď k svojmu gynekológovi.

Nadmerná menštruácia v puberte - N922

Nadmerná menštruácia v puberte sa väčšinou objavuje u dievčat, ktoré nemajú pravidelné ovulačné cykly. Je to dané tým, že telo ešte nie je dostatočne nastavené na pravidelnú ovuláciu (uvoľnenie vajíčka z vaječníka). Ak je krvácanie veľké a je sprevádzané kŕčmi je dobré navštíviť gynekológa. Vo väčšine prípadov je to však dané hormonálnymi zmenami v puberte a cyklus sa sám upraví.

Ovulačné krvácanie - N923

Príčinou tohto krvácanie je pokles hormónu a to konkrétne estrogénu. Toto krvácanie je slabé a trvá niekedy aj dva dni v období okolo 14. dňa cyklu. Ak je krvácanie veľké a nejedná sa len o špinenie a sprevádza ho kŕče a bolesť brucha je dobré navštíviť gynekológa.

Nadmerné krvácanie pred menopauzou - N924

Tak ako je tomu u nadmerného krvácania v puberte, tak aj nadmerné krvácanie pred menopauzou je spôsobené hormonálnou nerovnováhou. Stáva sa to pomerne často a žena v období okolo 50 veku života môže pociťovať väčší krvácanie než tomu bolo doposiaľ. Opäť tu platí to, že ak sa žena necíti dobre a nie je si istá mala by navštíviť gynekológa. Jednorazové nadmerné krvácanie pred menopauzou však nevadí a je úplne bežné.

Iné určené nepravidelná menštruácia - N925

Ak máte nepravidelnú menštruáciu a neviete prečo, hormonálne vyšetrenie máte v poriadku, môže sa u vás jednať o nejaké iné príčiny ako je zápal, zvýšené prekrvenie sliznice, fyziologické anomálie, tehotenstvo, psychické zmeny a ďalšie. Ak nepravidelná menštruácia trvá dlhšie ako 3 mesiace, mali by ste navštíviť svojho gynekológa.

Cyklus je tiež možné upraviť za pomocou byliniek

Silná a nepravidelná menštruácia: Kozlík, harmanček, alchemilka, dubová kôra, skorocel, ľubovník, rebríček.


Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus