Lordóza

Ochorenie, ktorým trpí mnoho ľudí aj v mladom veku. Jedná sa o prehnutie chrbtice, najčastejšie v oblasti bedrovej chrbtice, dopredu. Môže sa vám zdať, že človek trpiaci hyperlordózou má bedrovú oblasť prehnutou a jeho hýždě sú neprirodzeně vyšpúlené. Človek sa môže pohybovať ako káčer a jeho chrbtica aj tak vyzerá.

Lordóza

Ako vzniká lordóza

Príčiny, ktoré vedú k hyperlordóze nie sú celkom známi, ale ak je hyperlordóza vrodená, čím ste starší tým sa s tým dá menej robiť. Niektoré hormonálne javy môžu tiež zapríčiniť lordózu. Medzi príčiny tiež patrí nedostatočný pohyb, obezita, preťažovanie tejto krajiny, chybné držanie tela, nevhodné pohyby. Najzásadnejšími prejavy tejto choroby je bolesť v oblasti bedrovej chrbtice a obmedzenie pohybu.

Najčastejšia komplikácia je vyhřeznutí medzistavcovej platničky, tu je bolesť naozaj veľká a človek musí ísť na niekoľko dní do nemocnice, na tzv. infúzie, jedná sa o účinnú liečbu analgetikami a myorelaxanciami, ktoré sa podávajú vo zvýšených dávkach.

Liečba lordózy

Liečba je v tomto prípade komplikovaná a nie je celkom jasné či povedie k úplnému uzdraveniu. Čím dlhšie trpíte hyperlordózou, tým menej pravdepodobné je, že sa úplne vyliečite. Je dôležité dodržiavať niekoľko pravidiel, ktoré vám lekár odporučí. Jedná sa o spevňovanie bedrovej oblasti so skúseným fyzioterapeutom, nosenie pomôcok na spevnenie a rovný chrbát, dostatočný pohyb, nácvik správnej chôdze a držanie celého tela. Ak trpíte obezitou, samozrejme jeden bod liečby bude tiež zníženie váhy.

Hyperlordóza bedrovej chrbtice je nepríjemná vec, ktorá vás bude obmedzovať pri pohybe a bude vám spôsobovať bolesť, preto je dobré podľa ordinácie lekára užívať lieky proti bolesti, rôzne doplnky stravy, hlavne vápnik. Nerobte rýchle pohyby, nevstávajte z postele príliš rýchlo a dostatočne sa hýbte.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus