Hemofília

Hemofília je vrodené krvácavé ochorenie viazané na chromozóm X. Ženy sa nemôžu touto chorobou nakaziť, ale bývajú prenášačkami. Porucha zrážania krvi je tu veľmi nepredvídateľná a vďaka zlej zrážavosti vznikajú krvácavé stavy, ktoré ohrozujú život človeka.

Hemofília A a B

Ako sa hemofílie prejavuje?

Táto choroba sa prejavuje už v detstve. Dieťa môže nekontrolovateľne krvácať, môže mať ťažkosti so zástavou krvácanie po odreninám. Najčastejšie krváca z nosa a vznikajú mu krvné podliatiny aj pri malom stlačení. Nie je výnimkou ani krvácanie do kĺbov (zdurenie, teplý, deformácie, por. Hybnosti, bolesť brucha). Krv sa môže objavovať dokonca aj v moči či stolici.

Delenie

  • veľmi ťažká - krvácanie do kĺbov, ktoré nie je možné kontrolovať
  • stredne ťažká
  • ľahká - obtiažna zastavenie krvácania pri poranení

Ak si rodičia všimnú, že dieťa trpí častými modrinami a obtiažnu zástavou krvácanie, mali by dieťa okamžite doviezť k lekárovi, ktorý odoberie krv a zistí, či má dieťa patologické zrážanlivej faktory VIII a IX v krvi. Ak viete, že máte v rodine niekoho, kto touto chorobou trpia, radšej urobte tiež genetické testy, táto choroba je totiž dedičná.

Liečba hemofílie

Liečba je celoživotná a závisí na stupni postihnutia. Najprv je nutné dodávať chýbajúce zrážanlivej faktory. Pacienti užívajú aj lieky tlmiace bolesť a celkové zlepšenie pohody. Hemofília totiž pôsobí tiež veľmi na psychiku chorého. Pri akútnom krvácaní je dôležité čo najrýchlejšie dopraviť chorého do nemocnice!

Ak nebudete hemofíliu liečiť, značne si tým skomplikujete život a tiež si ho môžete výrazne skrátiť. Krvácanie vedľa nervov môže viesť k ich poškodeniu. Môžu vznikať patologické deformity a zlomeniny kostí. Chorý aj jeho blízki musí byť s jeho poruchou oboznámení a musí vedieť čo v prípade krvácania robiť. Hemofilik by mal navštevovať pravidelne svojho lekára, ktorý zistí či sa choroba horšie. Ďalej je potrebné svoje ochorenie radšej hlásiť na pracovisku alebo pri akomkoľvek liečení. Hemofilik by mal mať pri sebe kartičku, ktorá jeho ochorenia hlási a je dostupná, keby sa hemofilik dostal do problémov.

V Českej republike trpí hemofíliou približne 900 ľudí.

Autor: Lucie Kliková

 


 

comments powered by Disqus